Aktuality

Miloš Sláma, Jan Spěváček - Nad vodami

Výstavní projekt Nad vodami představuje dvě osobnosti výrazně rozdílné v přístupu k tvůrčí práci a ve způsobu využití technologií. V čem hledat styčnou plochu? V jejich postoji k pozorované krajině. Právě fascinace proměnlivým živlem vody prezentované autory propojuje. Vodu, mocné krajinářské téma, Miloš Sláma i Jan Spěváček vytrvale ohledávají a ztvárňují v obrazech hladin rybníků, tůní, potoků a říček. Vody stojaté, vody plynoucí. Hladina zrána i za večera. Rybník poklidně zrcadlící oko. Potok živá vlna barevné melodie. Opakující se protiklady, kontrast forem, protějšky uměleckých temperamentů. Grafika a malba.

Kurátorka výstavy: Radka Kaclerová

Vernisáž: 18. 2. 2023 v 16:00 h / součástí vernisáže je dílna pro děti s Lucií Zikánovou / Hudební program: harfistka Kateřina Štěpánková
 

Miloš Sláma *1965, Žďár nad Sázavou

Vystudoval obor grafika a knižní ilustrace na Vyšší odborné škole Václava Hollara v Praze. Inspirací mu byla roční stáž v Paříži, měsíční pěší pouť do Říma, čtyřdenní pobyt na ostrově Athos a každodenní život mezi ateliérem a přírodou. Žije a pracuje na bývalé faře v obci Křoví. Je autorem grafického kuličkového lisu Sláma Press a členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Vystavuje od roku 1992. Pravidelně je zastoupen na výstavách výběru nejlepší současné grafické tvorby Grafika roku, několikrát byl na cenu nominován.
Výběr ze samostatných výstav:
Miloš Sláma – linoryt, Výstavní síň Čáslav , 2022,  Miloš Sláma – linoryt ( Výstavní síň Stará radnice, Žďár nad Sázavou, 2022), Miloš Sláma (Galerie art, Chrudim, 2020), Křoviny a jiné linoryty (Městská knihovna-Artotéka Praha, 2014 ), Krajina vrytá do lina (Výstavní síň Stará radnice, Žďár nad Sázavou, 2012), Průřez linem, kresbou (Horácká galerie, Nové město na Moravě, 2011), Zahrady a křoviny (Státní zámek Lysice, 2011), Zahrady dávno přítomné (BKC Radnická, Brno, 2007), Exodus (Výstavní síň AS, Adamov 2001), Miloš Sláma- kresby (Muzeum J. A. Komenského, Uherský Brod, 1997). 
 
Jan Spěváček *1973, Teplice
Absolvoval studium na Vyšší odborné škole Václava Hollara v Praze. Vystudoval malbu v Ateliéru figurativní malby (2000, prof. Jiří Načeradský) na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Od roku 1994 žije a pracuje v Brně. Je členem výtvarné skupiny Prague Stuckists. V roce 2020 realizoval výmalbu kaplí východního ambitu poutního kostela Zvěstování Panny Marie v Mariánské Týnici. Pravidelně vystavuje od roku 1998.
Výběr ze samostatných výstav:
Apoteózy (Schrott gallery, Brno, 2022), Tančící krajina (Galerie Hřivnáč, Opava, 2021), Baroko (Galerie 13, Brno, 2021), Zlehka krajinou potoků a tůní (ZaZa galerie, Ostrava, 2020), Cesta do hlubin malířovy duše (s L. Orlitou, Městské divadlo, Brno, 2019), V letním rozmaru (Galerie Zet, Velká Bystřice, 2018), Práce na papíře (Malá galerie VÚVel, Brno, 2016), Zavo-d-něno (Galerie Otevřená zahrada, Brno, 2014), To mýdlo musí tančit! (Galerie Slévárna, Brno, 2013), Necákej! (Galerie Vltavín, Praha, 2007).

VÝSTAVY JOSEFA JAMBORA

ZÁPŮJČKY Z TIŠNOVSKÉ SBÍRKY

Díla Josefa Jambora, která spravujeme v tzv. Tišnovské sbírce, budou tento rok k vidění hned na dvou výstavách. 
 
HORÁCKÉ MUZEUM V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ připravuje v termínu 23. 9. - 27. 11. 2022 částečnou reprízu výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora, která se uskutečnila v Galerii Josefa Jambora v Tišnově na přelomu let 2021 a 2022. Zahájení výstavy: 22. 9. 2022.
https://hm.nmnm.cz/

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ připravuje výstavu Krajiny Josefa Jambora, která se bude konat od 16. 12. 2022 do  27. 2. 2023. Základem vystavené kolekce budou obrazy z Tišnovské sbírky a z Horácké galerie v Novém městě na Moravě.

https://www.galeriehb.cz/cs/vystavy/archiv/1266-josef-jambor
 
Jednu z krajinomaleb Josefa Jambora budete mít možnost shlédnout přímo v Galerii Josefa Jambora v intervenci v připravované výstavě Libora Veselého od 22. 10. 2022.
https://www.mekstisnov.cz/galerie/akce/libor-vesely-22-v-pohybu

LETNÍ SOUTĚŽ V GALERII

Všimli jste si sochy v parku před radnicí? Ruka, ruce...co všechno mohou v odlišných kulturách znamenat? 
Spočiňte pár minut v blízkosti sochy s naší letní soutěží, kterou jsme pro vás připravili. Stačí, když vyplníte hravý pracovní list, který je zde ke stažení a donesete jej do galerie, kde na vás bude čekat odměna. 
Pracovní list si můžete v tištěné podobě vyzvednout přímo v galerii nebo v knihovně, TICu, tišnovském muzeu a kavárně Coffein. 
 
 

VERONIKA RICHTEROVÁ - PET TROPICANA 2.0

VÝSTAVA

„Symbióza plastu s přírodninami mě zajímá už řadu let, asi tak vlastně zrcadlím to, jak plast všudypřítomně prorůstá světem.“ Veronika Richterová

Výstava Pet Tropicana 2.0 představuje inspirace sochařky Veroniky Richterové cestami do zemí tropického podnebného pásu a materiálově sestává převážně z vyhozených plastových lahví, nalezených přírodnin a objevených suvenýrů. Veronika Richterová zde sestavila několik zákoutí exotických tropických krajin, v nichž nabízí fascinující pohled do zemí různých kontinentů, které navštívila. Materiály, jež běžně vyhazujeme, dostávají druhou šanci, jsou nově použity a spojeny v hravá přírodní zátiší bohatá na zvláštnosti flory i fauny.
Autorčiny vzpomínky a dojmy z cest na výstavě ožívají ve scenériích s recyklovanými, zdánlivě bezcennými rekvizitami a výsledkem jsou nevšední modely a dioramata, které však působí realisticky a překvapí vlastní rozmanitostí forem života. Veronika Richterová pro tišnovskou galerii připravila částečnou reprízu úspěšné výstavy ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze z roku 2010, kterou nově doplnila o současnou tvorbu. Na výstavě najdete i stavby, jež jsou, jak sama zmiňuje, jejími „úkroky do architektury“. Nově jsou zde vystaveny drobné objekty kombinované z naplavenin darů moře, které zrcadlí všudypřítomnost plastu v dnešním světě.
Veronika Richterová (* 1964)
Absolventka Ateliéru monumentální malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své sochařské práci se dlouhodobě zabývá využíváním a estetikou odpadových materiálů a vytváří objekty a instalace z PET lahví, tzv. pet art. Zaměřuje se na možnosti upcyclingu a šíří téma udržitelnosti v umění. Kromě pet artu vytváří i stylizované objekty z nalezenin, smaltovaného plechu nebo pracuje s mozaikou.
Z posledních výstav uveďme Letem světem, nejen s petem (Galerie Lapidárium, Broumov, 2021), Japonsko v detailech (s M. Cihlářem, Galerie Mona Lisa, Olomouc, 2021), Čtyři generace vegetace (Galerie Makráč, Praha, 2019), Japonské hotovky (Galerie Millennium, Praha, 2019), Studovny pod hladinou (Městská knihovna, Praha, 2018), Osvícená kotelna (Galerie Arto.to Uhelný mlýn, Libčice, 2018), Tentacles (České centrum, Tokio, 2017), Srdceráj (s M. Cihlářem, zámek Litvínov, 2015–2017), ARTificial Paradise (Villa Ormond, Sanremo, 2022). Společně s manželem, grafikem Michalem Cihlářem vydávají publikace z cest po světě: Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích (2021), Zvěrstvo (2007), Kambodža v detailech (2006) nebo Cuba v detailech (2005). Žije a tvoří v Buštěhradu u Prahy.
https://www.veronikarichterova.com/
 
Vernisáž: 28. 5. 2022, 16:00h. Zahájení proběhne v tišnovském muzeu a posléze se přesuneme na otevření výstavy v 17:00 h do galerie. Srdečně zveme!
 
Doprovodný program k vernisáži v galerii:
• výtvarná dílna pro děti s Lucií Zikánovou - výroba plastových zvířátek a ozdob
• hudební doprovod etnodua Anny Mikolajkové a Jaroslava Opata
 
Kurátorka: Radka Kaclerová