Aktuality

VÝSTAVY JOSEFA JAMBORA

ZÁPŮJČKY Z TIŠNOVSKÉ SBÍRKY

Díla Josefa Jambora, která spravujeme v tzv. Tišnovské sbírce, budou tento rok k vidění hned na dvou výstavách. 
 
HORÁCKÉ MUZEUM V NOVÉM MĚSTĚ NA MORAVĚ připravuje v termínu 23. 9. - 27. 11. 2022 částečnou reprízu výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora, která se uskutečnila v Galerii Josefa Jambora v Tišnově na přelomu let 2021 a 2022. Zahájení výstavy: 22. 9. 2022.
https://hm.nmnm.cz/

GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ V HAVLÍČKOVĚ BRODĚ připravuje výstavu Krajiny Josefa Jambora, která se bude konat od 16. 12. 2022 do  27. 2. 2023. Základem vystavené kolekce budou obrazy z Tišnovské sbírky a z Horácké galerie v Novém městě na Moravě.

https://www.galeriehb.cz/cs/vystavy/archiv/1266-josef-jambor
 
Jednu z krajinomaleb Josefa Jambora budete mít možnost shlédnout přímo v Galerii Josefa Jambora v intervenci v připravované výstavě Libora Veselého od 22. 10. 2022.
https://www.mekstisnov.cz/galerie/akce/libor-vesely-22-v-pohybu

LETNÍ SOUTĚŽ V GALERII

Všimli jste si sochy v parku před radnicí? Ruka, ruce...co všechno mohou v odlišných kulturách znamenat? 
Spočiňte pár minut v blízkosti sochy s naší letní soutěží, kterou jsme pro vás připravili. Stačí, když vyplníte hravý pracovní list, který je zde ke stažení a donesete jej do galerie, kde na vás bude čekat odměna. 
Pracovní list si můžete v tištěné podobě vyzvednout přímo v galerii nebo v knihovně, TICu, tišnovském muzeu a kavárně Coffein. 
 
 

VERONIKA RICHTEROVÁ - PET TROPICANA 2.0

VÝSTAVA

„Symbióza plastu s přírodninami mě zajímá už řadu let, asi tak vlastně zrcadlím to, jak plast všudypřítomně prorůstá světem.“ Veronika Richterová

Výstava Pet Tropicana 2.0 představuje inspirace sochařky Veroniky Richterové cestami do zemí tropického podnebného pásu a materiálově sestává převážně z vyhozených plastových lahví, nalezených přírodnin a objevených suvenýrů. Veronika Richterová zde sestavila několik zákoutí exotických tropických krajin, v nichž nabízí fascinující pohled do zemí různých kontinentů, které navštívila. Materiály, jež běžně vyhazujeme, dostávají druhou šanci, jsou nově použity a spojeny v hravá přírodní zátiší bohatá na zvláštnosti flory i fauny.
Autorčiny vzpomínky a dojmy z cest na výstavě ožívají ve scenériích s recyklovanými, zdánlivě bezcennými rekvizitami a výsledkem jsou nevšední modely a dioramata, které však působí realisticky a překvapí vlastní rozmanitostí forem života. Veronika Richterová pro tišnovskou galerii připravila částečnou reprízu úspěšné výstavy ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě v Praze z roku 2010, kterou nově doplnila o současnou tvorbu. Na výstavě najdete i stavby, jež jsou, jak sama zmiňuje, jejími „úkroky do architektury“. Nově jsou zde vystaveny drobné objekty kombinované z naplavenin darů moře, které zrcadlí všudypřítomnost plastu v dnešním světě.
Veronika Richterová (* 1964)
Absolventka Ateliéru monumentální malby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své sochařské práci se dlouhodobě zabývá využíváním a estetikou odpadových materiálů a vytváří objekty a instalace z PET lahví, tzv. pet art. Zaměřuje se na možnosti upcyclingu a šíří téma udržitelnosti v umění. Kromě pet artu vytváří i stylizované objekty z nalezenin, smaltovaného plechu nebo pracuje s mozaikou.
Z posledních výstav uveďme Letem světem, nejen s petem (Galerie Lapidárium, Broumov, 2021), Japonsko v detailech (s M. Cihlářem, Galerie Mona Lisa, Olomouc, 2021), Čtyři generace vegetace (Galerie Makráč, Praha, 2019), Japonské hotovky (Galerie Millennium, Praha, 2019), Studovny pod hladinou (Městská knihovna, Praha, 2018), Osvícená kotelna (Galerie Arto.to Uhelný mlýn, Libčice, 2018), Tentacles (České centrum, Tokio, 2017), Srdceráj (s M. Cihlářem, zámek Litvínov, 2015–2017), ARTificial Paradise (Villa Ormond, Sanremo, 2022). Společně s manželem, grafikem Michalem Cihlářem vydávají publikace z cest po světě: Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích (2021), Zvěrstvo (2007), Kambodža v detailech (2006) nebo Cuba v detailech (2005). Žije a tvoří v Buštěhradu u Prahy.
https://www.veronikarichterova.com/
 
Vernisáž: 28. 5. 2022, 16:00h. Zahájení proběhne v tišnovském muzeu a posléze se přesuneme na otevření výstavy v 17:00 h do galerie. Srdečně zveme!
 
Doprovodný program k vernisáži v galerii:
• výtvarná dílna pro děti s Lucií Zikánovou - výroba plastových zvířátek a ozdob
• hudební doprovod etnodua Anny Mikolajkové a Jaroslava Opata
 
Kurátorka: Radka Kaclerová