Výstava představí autorky různých uměleckých oborů i generací. Autorky spojuje vlákno hledání podstaty životních forem a snaha o nadčasové zachycování symbolických struktur přírodních živlů a forem skutečnosti, které utváří hmotný svět. Spojuje je rovněž ženské téma mateřství a vyjádření pocty tvořivé životní síle.
Pavlína Kvita (*1988) je sochařkou mladé generace, narodila se ve Valašském Meziříčí, žije a pracuje v Praze. Absolvovala v sochařském ateliéru Lukáše Rittsteina na pražské Akademii výtvarných umění. Inspiruje se slovanskou mytologií a krajinou rodných Beskyd. Její díla si hrají se symbolikou, vyznačují se plasticitou, tvarovou úsporností a abstraktními liniemi. Sochy bojovníků, strážců a představitelů živlů vypadají povědomě, záhadně až magicky. Pracovním materiálem se pro Kvitu stal železobeton, beton vyztužený skelným vláknem, umělý kámen, dřevo a acrystal. Mladá, talentovaná sochařka se zúčastnila mnoha soutěží ve veřejném prostoru a její práce jsou vystavovány po celé České republice i v Evropě.
Božena Rossí (*1957) vystudovala v Praze na Akademii výtvarných umění (prof. Karel Souček) a od 80. let žije se svým manželem Karlem Rossím v Bystřici nad Pernštejnem. Její tvorba vyniká lyrickým, meditativním charakterem reflektujícím dění v přírodě i mezi lidmi. Vychází z konkrétních rostlinných motivů, které abstrahuje do symbolické roviny, a v nichž hraje hlavní roli krása, vášeň a všudypřítomná životní síla. Autorka vypracovala vlastní formu malby voskem vycházejícím z enkaustiky a téměř výhradně nemaluje štětci, ale rukama, špachtlí a dalšími nástroji, kterými obraz modeluje. Vosk, do něhož přidává barvy, si sama míchá a kombinuje s damarovým lakem.
Karolina Rossí (*1983) narozena v Novém Městě na Moravě, je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, kde studovala v ateliéru Vladimíra Kokolii. Věnuje se především abstraktní malbě a akvarelovým kolážím na papíře i plátně, často s přesahem do prostorových instalací. Ve své tvorbě se momentálně zaměřuje na emoční obraz člověka, jeho niternost a naučené vzorce chování. Její obrazy jsou fantaskní exkurzí do hlubin vnitřního světa, lidského podvědomí a jeho procesů. Inspiruje se učením súfismu a maluje portréty éterické a nehmotné skutečnosti založené na studiu vibrací, tónů a zvuků, která v jejím "světě džinů" nabývá určitých tvarů, připomínající prvotní formy života, proměnlivé vodní organismy či vzdálené vesmírné struktury.
Kurátorka výstavy: Radka Kaclerová
Vernisáž: so 12. 10. 2024, 16:00 h
Součástí vernisáže bude tvořivá dílna pro děti s lektorkou Lucií Zikánovou.