Aktuality

Revitalizace náměstí Míru

Výstava návrhů z architektonicko-urbanistické soutěže

Výstava návrhů z arcitektonicko-urbanistické soutěže je od 13. prosince 2020 opět otevřena!

Tišnovská cesta za Betlémy

V prostorách bývalé kavárny v Muzeu města Tišnova bude ke shlédnutí expozice pohyblivých betlémů ze sbírky manželů Jílkových.
Jedná se o doplnění Tišnovské cesty za betlémy, kterou pořádá Art Periscope ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Tišnov.
Dále si můžete prohlédnout prodlouženou výstavu Revitalizace náměstí - výstava návrhů z architektonicko-urbanistické soutěže.
Vstup do prostor Muzea města Tišnova bude zdarma.

OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ A NOVÉHO ROKU

Otevírací doba Muzea, Müllerův dům
14. - 23. 12. 2020 / denně          15:00 – 18:00
24. 12. 2020                                    zavřeno
25. – 26. 12. 2020                          14:00 – 17:00
27. - 31. 12. 2020  /denně          15:00 – 18:00
1. 1. 2021                                       zavřeno
02. - 05. 01. 2021                         15:00 – 18:00

Levandulové palice

Workshop

Nechte provonět svůj pokoj levandulí! Během červencového vikendu pro vás máme připravený workshop, kde si vyrobíte levandulové palice. Počet míst omezen, Rezervujte si místo na tel. čísle: 734 690 715.

Vernisáž, foto: Michal Beneš

Dámská móda za první republiky: Nová výstava v Muzeu města Tišnova

Tisková zpráva

Dámská móda za první republiky je k vidění ve formě interaktivní výstavy v Muzeu města Tišnova až do neděle 10. června 2018. Ve čtvrtek 10. května 2018 ji doprovodí workshop „Šicí dílna“ a v neděli 27. května 2018 „Módní poklady první republiky“, módní přehlídka s přednáškou Marie Pávkové, soukromé sběratelky dobové módy a doplňků.
Výstava „Dámská móda za první republiky“ přibližuje dámskou módu meziválečného období se zaměřením na regiony Brno a Tišnov. Zahrnuje originální dobové modely, které zapůjčila Moravská galerie v Brně a soukromí sběratelé. Jsou zde oděvy k dennímu nošení, večerní šaty, sportovní oblečení, klobouky, kabelky… 
První část s názvem „Zlatá dvacátá a nové jazzové tance“ prezentuje typické krátké rovné šaty charlestonky. Druhá část „Moderní žena“ ukazuje praktické, pracovní a sportovní oblečení. Třetí část s názvem „Návrat ženskosti – 30. léta“ představuje dlouhé večerní toalety. Expozice rovněž připomíná hlavní tišnovské a brněnské salony či obchody s oděvy. Nechybí ani modely z vyhlášeného módního salonu Hanna Podolská Praha. Pro zájemce je připraven stylový fotokoutek.
Výstava „Dámská móda za první republiky" byla zahájena v sobotu 14. dubna 2018 vernisáží za doprovodu swingové hudby. Elegance a styl 20. a 30. let stále inspirují!  Přijďte se také podívat.
 
Mgr. Blanka Křížová
Vedoucí Muzea města Tišnova
MUZEUM MĚSTA TIŠNOVA
Müllerův dům
Jungmannova 80
666 01 Tišnov
mob.: +420 777 506 019
muzeum@kulturatisnov.cz
http://www.mekstisnov.cz/
Sledujte naše akce na: https://www.facebook.com/muzeummestatisnova

Hlasování o nejlepší proměnu

Vážení příznivci muzea,
dovolujeme si vás tímto požádát o podporu muzea v rámci soutěže národní putovní výstavy Má vlast. Jak asi víte, objekt Müllerova domu byl v 90. letech nevyužívaný a značně chátral. Klenby v přízemí vykazovaly trhliny, které se promítaly i do nosných zdí. V roce 2007 začaly přípravy projektu na obnovu, která byla financovaná z norských fondů. Projektová dokumentace je dílem Ing. arch. Davida Prudíka. Bylo provedeno statické zajištění stavby, sanace dřevěných konstrukcí, výměna střešní krytiny. V v 1. patře byly nalezeny barokní malované trámové záklopové stropy, které jsou chloubou domu. Byly natolik zachované, že bylo možné provést komplexní restaurátorské ošetření, kterého se ujal akad. mal. Václav Holoubek.
Muzeum města Tišnova podpoříte hlasováním č. 62 Tišnov-Müllerův dům zde: http://cestamipromen.cz/hlasovani-o-promenu-roku
Hlasování je jednoduché - ťuknete na č. 62 Tišnov-Müllerův dům a potom potvrdíte zcela dole ťuknutím do rámečku Hlasování. Objeví se potvrzení s poděkováním za hlasování. Hlasovat je možné i z telefonů.
Předem děkujeme za podporu tohoto projektu.
S poděkováním
Tým muzea

Foto: Milan Sáblík

„Jízdenky, prosím“ – výstava o železnici

Vlaky, koleje, nádraží – železnici bereme jako samozřejmou součást našeho života a jen málokdo si uvědomí, že i ona prošla zajímavým technickým i historickým vývojem.
Stejné to bylo i s železnicí v Tišnově. V létě roku 1885, když z Brna do Tišnova přijel první vlak v čele s malou parní lokomotivou, to byla jenom lokálka místního významu, které se nepodařilo proniknout dále do nitra Českomoravské vrchoviny. Pouze vlečková kolej překročila řeku Svratku a končila v cukrovaru v Předklášteří. Dalších dvacet let trvalo, než byla v roce 1905 otevřena železniční trať do Žďáru nad Sázavou, kde navázala na již dříve otevřenou železnici z Havlíčkova Brodu. Dramatické události roku 1938 vedly k rychlému rozhodnutí o vybudování hlavní dvoukolejné železniční tratě přes Vysočinu, mezi Tišnovem a Žďárem nad Sázavou vedené ve zcela nové trase přes Křižanov. Válečná léta stavbu zastavila a nová trať byla otevřena až v roce 1953. Provoz se stále odehrával výhradně v režii parních lokomotiv – kouře, sazí a syčení páry, ale nová technika se neodbytně hlásila o slovo. Před padesáti lety tak došlo k zásadní změně. V listopadu 1966 byl na trati Havlíčkův Brod – Brno zahájen elektrický provoz. A řekněte sami, byla by škoda si tuto „padesátku“ nepřipomenout.
Tohoto úkolu se zhostilo Muzeum města Tišnova, které připravilo výstavu „Jízdenky, prosím“ s podtitulem „50 let elektrických vlaků v Tišnově“. Výstava se pro veřejnost otevře v sobotu 5. listopadu 2016 a bude přístupná až do neděle 22. ledna 2017. V první části expozice se návštěvníci seznámí se zajímavostmi z historie železnice v Tišnově a okolí a to nejen slovem a obrazem. Velkým lákadlem ve druhé části výstavy bude pro děti i nás dospělé modelové kolejiště, po kterém budou po celou dobu výstavy jezdit vláčky. Třetí část expozice návštěvníky zavede do zákulisí železničního provozu. Tentokrát náš pohled nezvykle nasměrujeme nad koleje – na trolejové vedení. I trojrozměrné exponáty nás zavedou do království železniční energetiky, která je očím obyčejných cestujících skryta a zahalena tajemstvím. Součástí výstavy bude i řada doprovodných programů, především pro děti.
Všechno se však do budovy městského muzea nevejde. V sobotu 5. listopadu 2016 od 10 do 16 hodin se uskuteční na nádraží v Tišnově výstava železniční techniky. Vedle elektrických lokomotiv se zde veřejnosti představí i kolejová technika železničních energetiků, např. montážní vůz trakčního vedení. Pozornosti jistě neujde ani parní lokomotiva, která bude jezdit po tišnovském nádraží, a zájemcům bude umožněn i vstup na stanoviště strojvedoucího s projížďkou.
Muzeum města Tišnova ve spolupráci se SŽDC, s. o., Českými drahami, a.s. a ČD Cargo, a.s., KPKV Brno a firmou Ing. Jiří Kotas Vás srdečně zvou objevovat tajemství světa železnic.
Ing. Jiří Kotrman

Změna termínu a místa konání přednášky

 Z důvodu nižší kapacity kavárny muzea se přednáška Železnice a druhá světová válka na Tišnovsku koná v Městské knihovně Tišnov v 18 h. Děkujeme za pochopení.