Tišnovské betlémské putování

Ne 03.12.2023 - So 06.01.2024
17:00
výstava
Tišnov, Předklášteří
dobrovolné
Platba přes QR kód
Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí

Na počest 800. výročí vystavení jesliček sv. Františkem z Assissi v jeskyni u vsi Greccio pořádá MěKS Tišnov pod záštitou města Tišnova nejdelší výstavu betlémů v historii Tišnovska pod názvem „Tišnovské betlémské putování od náměstí k náměstí“. Výstava se uskuteční ve dnech 3. prosince 2023 až 6. ledna 2024 a bude mít celkem 21 zastavení ve výkladech obchodů a institucí. Autoři projektu jsou Eva Vávrová a Zdeněk Jílek. Délka trasy bude 5 700 metrů, začíná na Náměstí Míru v Tišnově a končí na Náměstí 5. května v Předklášteří (viz mapka, kterou namaloval Jiří Ondra). K vidění zde bude na 90 betlémů a jednotlivé expozice budou nasvíceny každý den v době od 16 do 21 hodin. Návštěvníci si prohlédnou betlémy z různých druhů materiálů: dřevěné, papírové, perníkové, kovové, skleněné, polyresinové, látkové, keramické, podmalby na skle, obrazy nebo betlémy ze šustí, ze slámy, z lýka, z kůže, z porcelánu, z pískovcového kamene. Z autorů to budou již nežijící E. Charvát, A. Čeloud, S. Bělík, V. Kubašta, J. Škopek a současní P. Mašek z Velké Bíteše, Z. Farský z Náchoda, L. Plachý z Molenburku, J. Ševčík z Veverské Bítýšky, J. Malásek z Tišnova, G. Novák z Brna, M. Petrášová z Lažánek, J. Pařízková z Tišnova, J. Svobodová z Drásova, J. Dušková z Tišnova, R. Tichý z Lomnice, J. Ondra z Tišnova a řada dalších. Mezi velké taháky budou určitě patřit venkovní expozice betlémů v životních velikostech: dřevěné postavy sv. rodiny v předzahrádce na ulici Na Honech, figury ze slámy v Pařezově zahradnictví v Předklášteří, velký dřevěný betlém před obecním úřadem v Předklášteří nebo pískovcové postavy výšky 60 cm ve výloze BAUMATu v Tišnově.
 
Celá trasa bude slavnostně otevřena na první adventní neděli 3. prosince 2023 s rozsvícením vánočního stromu na Náměstí Míru v Tišnově v 17 hodin.

Sponzorsky se na akci podílejí město Tišnov, JICOM, BAUMAT, pivovar Volkloster a Ing. Petr Pokorný z Tišnova.
 
Návštěvníci mohou finančně přispět pomocí QR kódů, které budou umístěny i na jednotlivých výkladech.
 
Pořadatelé věří, že tento typ výstavy, který vznikl za covidu, znovu významně přispěje k vánoční pohodě a turistice, nejenom Tišnovákům.