Paška čipka - Krajka z Pagu

Ne 14.04.2024 - Ne 12.05.2024
10:00 - 17:00
výstava
Muzeum města Tišnova
80,- Kč / 50,- Kč
dospělí / děti
Umění krájkářek z ostrova Pagu

Pažská krajka mezi světově proslulými krajkami vyniká svou krásou, vzdušností a kvalitou, a kvůli způsobu svého vzniku je právem přirovnávána ke krajkovým výrobkům východního Středomoří. V její struktuře jako by se proplétaly skály Pagu a pěna mořských vln nesená silnou bouří v labyrintu pažských ulic.
 
Společně tak ostrov, renesanční město a pažská krajka vytvářejí jedinečnou krásu, která vám, bez ohledu na těžký život na ostrově, na okamžik zastaví dech.
To, co mají společné, je skutečné poznání krásného a harmonického, pevného a nerozbitného.
 
Stačila jedna nitka k probuzení fantazie a povzbuzení ženské ruky k tvoření, která i tu nejjednodušší „retičelu“ dovedla k dokonalosti a v geometrických třpytivě bílých ornamentech zanechala neopakovatelnou krásu. Žena z města Pag byla primárně ženou v domácnosti. Ve volném čase držela na svých kolenou polštářek a věnovala se krajce, aby pro svou rodinu vydělala peníze navíc. Většinou by šila do pozdních hodin, za svištění bury a při petrolejce, často také ve společnosti jiných krajkářek, aby objednané krajky vyrobila včas. V geometrických tvarech s nesčetnými variacemi pogačice, ročelice, mendulice, kolumbarići, listaciči, sunašca, dinteli, zupciči lze nalézt kreativní vyjádření opakujícího se příběhu o kráse tvoření, trpělivosti, vytrvalosti, fantazii a sebezapření pažských žen.
 
Pažské krajkářky si v genech nesou cit a touhu dovést toto umění k dokonalosti, aby nezištně předaly řemeslnou dovednost dalším generacím a zachovaly toto „bílé zlato“ našeho města.
Pažská krajka je proto jako zvláštní národní cennost zapsána organizací UNESCO na Reprezentativní seznam nehmotného dědictví lidstva.
Předsedkyně společnosti Nedjeljka Oros
 
Vernisáž proběhne v neděli 14. 4. 2024 v 15.00 hodin.