Muzeum

Otevírací doba MUZEA a KAVÁRNY

 
Otevírací doba muzea:
 
 
pondělí, úterý            zavřeno
 
středa - neděle          10.00 - 17.00 hod.
 
 
Otevírací doba kavárny:
 
pondělí, úterý             zavřeno

středa, čtvrtek           10.00 – 17.00 hod.

pátek, sobota             10.00 – 19.00 hod.

neděle                        10.00 – 17.00 hod.
 
V případě zájmu o návštěvu muzea mimo otevírací dobu  či v případě zájmu o rezervaci kavárny nebo jiných prostor muzea nás prosím kontaktujte.
e-mail: muzeum@kulturatisnov.cz ,  tel. 549 212 550
Vstupné: 
dospělí                                                                           40,-
děti/studenti/ senioři                                                      20,-
ZTP/ZP, děti do 6 let, pedagogický doprovod          zdarma
 
Slevy na Rodiné pasy, Senior pasy a platné jízdenky IDS JMK.
Osvobozeno od daně dle § 61 zák. o DPH 235/204 Sb.
 
 Poslední návštěva je možná 15 minut před koncem otevírací doby.
 

Mykokosmos

„Mykokosmos“ v Muzeu města Tišnova

Houby a houbaření na Tišnovsku

Poznali jste z názvu, čemu se bude věnovat naše další sezónní výstava? Předpona „myko“ vám jistě napověděla, že se jedná o houby.
   Houby představují velkou skupinu živých organismů dříve řazenou k rostlinám, ale nyní vyčleněnou do samostatné říše. Je známo kolem 70 000 druhů hub. U nás je zjištěno asi 10 000 druhů. Věda zabývající se houbami se nazývá mykologie.
Jedlé druhy slouží jako potravina s malou kalorickou hodnotou nebo jako pochutina. Jsou bohaté na vitamíny a minerální látky. Vždyť houby jsou nejen jídlo, ale pro mnohé i vášeň. Houby, pokud je nesmažíme, jsou dietní, obsahují 90 % vody, 6 % bílkovin, 1 % minerálních látek, především draslík, vápník, hořčík, železo, fosfor a stopové prvky, například zinek, měď a mangan. Mají nízkou energetickou hodnotu, ale přesto je nelze považovat pouze za koření a pochutinu. Představují zdroj vlákniny, najdeme v nich i některé vitamíny, provitamín A, skupinu vitamínů B, vitamín D. Podporují činnost střev, některé druhy mají léčivé účinky. Sušené i čerstvé houby byly dokonce uváděny mezi dávkami, které museli poddaní odevzdávat vrchnosti, především hřiby, lišky a smrže. První houbové recepty byly uvedeny v kuchařce Jana Kantora, vydané roku 1553.
Na výstavě uvidíte nejen známé jedlé houby, které obohacují náš jídelníček, ale nahlédnete i do světa hub nejedlých, tvarově a barevně zajímavých. Chybět nebudou ani houby jedovaté, které by měl znát každý, kdo vyrazí s košíkem do lesa. Každoročně se u nás sbírají houby, které jsou našemu zdraví prokazatelně škodlivé a občas za to zaplatíme i daň nejvyšší – náš život.
Seznámíme Vás také s druhy léčivými, našemu zdraví prospěšnými, i s druhy, které si můžeme v domácích podmínkách sami vypěstovat. A každoročně se u nás najde i pestrá paleta druhů, o kterých toho moc nevíme. Jedná se o nepůvodní druhy, které v našich podmínkách zdomácněly. Často k nám přicestovaly z velké dálky, především s kulturou nepůvodních dřevin a rostlin, které člověk s oblibou vysazuje.
Jsme národem houbařů, a tak vás jistě bude zajímat, jak správně jednotlivé houby sbírat a upravovat. Nahlédnete do kuchyňky houbaře, seznámíte se s některými recepty, a také jak houby konzervovat. Autorskou výstavu Mykokosmos zapůjčenou z Muzea Komenského Přerov jsme rozšířili o část „Houby a houbaření na Tišnovsku“, která je věnována našemu regionu. Výstava bude zahájena 8. září. a potrvá do 4. listopadu. Prohlédnout si ji můžete ve dnech středa až neděle 10:00 – 17:00.
Vernisáž výstavy, kterou uvede doc. Lacina, je v sobotu 8. září 2018 v 17 hodin. Těšíme se na Vaši návštěvu.
Blanka Křížová, Josef Permedla

Září 2018

So 08.09. - Ne 04.11.
17:00
výstava
Muzeum města Tišnova
40 Kč / 20 Kč

Mykokosmos

Houby jsou organismy, které člověka provázejí od počátku jeho existence. Byly dlouho opředeny tajemstvím a v mnoha kulturách jim byl přikládán význam přímo magický.

Mykokosmos

Říjen 2018

Čt 04.10.
18:00
přednáška
Muzeum města Tišnova
60,- Kč

Jedlé a léčivé houby

Lidé znají a konzumují houby odedávna. V posledních letech však došlo k významnému pokroku v rozšíření  sortimentu hub, které se dají pěstovat. Znalost o léčivých vlastnostech mnohých hub je v Číně známá po staletí.

Jedlé a léčivé houby
Čt 18.10.
18:30
-
Muzeum města Tišnova
50,- Kč

Světová poezie v české hudbě

Nový cyklus hudebních přednášek Václava Seyferta, tentokrát na téma hudba a poezie. 

Světová poezie v české hudbě

Listopad 2018

Čt 15.11.
18:30
přednáška
Muzeum města Tišnova
50,- Kč

Opravdu české blues

Hudební přednáška. Večerem provede Václav Seyfert. 

Opravdu české blues