Miroslav Ambroš - housle, Zuzana AMBROŠOVÁ - piano

St 09.01.2013
19:00
vážná hudba
velký sál MěKS
100,- Kč / 60,- Kč. Jeden dospělý doprovod dítěte zdarma.
plné / snížené
Pocta Mistru Josefu Sukovi

 
Koncert uvedou krátkým vystoupením žáci ZUŠ Tišnov:
Mojmír Bartek: Impromptus pro alt saxofon a dvě trubky
Účinkující: Radek Pavlín – alt sax, Antonín Lavička – trubka, Michal Jaroš – trubka
 
Houslista Miroslav Ambroš je posledním a jedním z mála soukromých žáků a současně spoluhráčem zesnulého Mistra Josefa Suka. Společně s Mistrem, Jiřím Bártou, Janem Simonem a Karlem Untermüllerem natočil jeho poslední cd pro společnost Supraphon. Hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734 zapůjčený ze Státní sbírky Národního muzea České republiky.

Miroslav AMBROŠ - violin,
Zuzana AMBROŠOVÁ - piano

Program:
J. S. Bach: Sonáta g minor  BWV 1001 pro sólové housle
                   I  Adagio 
                   II  Fuga
N. Paganini: Capriccia č. 10, 11, pro sólové housle
A. Dvořák: Mazurek e minor, op. 49
A. Dvořák:  Romantické kusy op. 7
----------------------------------------------------------------------------
B. Martinů: Pět Madrigalových stancí    
                    Moderato
                       Pocco allegretto
                       Andante moderato
                       Scherzando, poco allegro
                       Poco allegro
E. W. Korngold: Suita op.11 „Mnoho povyku pro nic“
                                Dívka ve svatebním pokoji
                                Pochod hlídky
                                Maškaráda
 M. Ravel: La Tzigane - koncertní fantasie

Miroslav Ambroš (1987 v Košicích). Od roku 2006 studuje na Hudební fakultě AMU v Praze u Prof. Ivana Štrause a od října 2008 začal studovat také na Hochschule für Musik und Theater Hannover u Prof. Krzysztofa Wegrzyna. Od roku 2008 byl soukromým žákem Mistra Josefa Suka. V roce 2007 absolvoval mistrovské houslové kurzy v Ottawě v Kanadě u Profesora Manhattan school of Music Pinchase Zukermana, kde pracoval také se zakládajícím členem Emerson kvartetu Eugenem Druckerem.
Miroslav Ambroš zvítězil v mnoha celostátních a mezinárodních soutěžích (Prague Junior Note, soutěž Bohdana Warchala na Slovensku, Kociánova houslová soutěž, Soutěž konzervatoří České republiky.) V roce 2003 se stal absolutním vítězem mezinárodní soutěže „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille (Francie). V roce 2004 získal na základě vítězství v soutěži stipendium společnosti YAMAHA. Společně s klavíristou Markem Šedivým se stal absolutním vítězem Národní soutěže Concertino Praga 2006 pro komorní soubory. V listopadu roku 2008 uskutečnil mimořádně úspěšné turné s Czech virtuosi orchestra po jedenácti městech Španělska. Společně s Josefem Sukem, Jiřím Bártou, Janem Simonem a Karlem Untermüllerem vystoupil na Mezinárodním hudebním festivalu Pražské Jaro 2008 a s těmito vynikajícími umělci také natočil CD se skladbami A.Dvořáka a J. Suka u společnosti Supraphon.
Hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734.

Zuzana Ambrošová narozena 1960, započala svá studia na košické konzervatoři již ve třinácti letech jako výjimečně talentované dítě. Jako laureátka Smetanovské klavírní soutěže v Hradci Králové (1974) a soutěže Beethovenův Hradec (1976), hrála sólově se Státní filharmonií Košice již v šestnácti letech.V roce 1979 se zúčastnila mistrovských klavírních kurzů ve Weimaru v Německu.
Po ukončení studií na Akademii múzických umění v Praze, kde studovala v klavírní třídě prof. Zdeňka Jílka a prof. Jana Panenky (komorní hra) působila od roku 1982 deset let na konzervatoři v Košicích. S velkým úspěchem vystupovala jako sólistka s košickou filharmonií a Vídeňskými filharmoniky, v recitálech a komorních koncertech na Slovensku, v Čechách, Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Chorvatsku, Španělsku, Francii a Itálii.
Od roku 1992 působí v Praze na konzervatořích, Gymnáziu Jana Nerudy (hudební sekce) a externě spolupracuje jako korepetitorka na dechovém oddělení hudební fakulty AMU. Často bývá přizvána ke klavírní spolupráci zejména na mezinárodních soutěžích a kurzech. Je také vyhledávanou komorní hráčkou. Nejvíce se však věnuje klavírní spolupráci se svým synem Miroslavem, se kterým vystupuje na mnoha domácích a mezinárodních pódiích.