Samara Joy

Út 03.05.
19:30
jazz
Velký sál MěKS
Vstupné 350 Kč, snížené 290 Kč (senioři 65+, ZTP, ZTP/P)
Prodej vstupenek v TIC a prostřednictvím on-line systému Kina Svratka. V den koncertu je možné zakoupit vstupenky na místě 30 minut před začátkem koncertu. Vstupné osvobozeno od daně dle § 61 zák. o DPH 235/204 Sb.
JazzFestBrno on the Road

Sametový hlas z drsného Bronxu. To je Samara Joy, uhrančivá zpěvačka a vítězka soutěže Sarah Vaughan International 2019, jejíž hvězda na jazzovém nebi stoupá s každým dalším vystoupením. V rámci série JazzFestBrno on the Road se nyní představí i v Tišnově.

Samara Joy i přes vzrůstající popularitu stále žije v místě svého narození, v newyorském Bronxu. Hudba ji obklopovala už odmala. Její prarodiče totiž vedli známou filadelfskou gospelovou skupinu The Savettes, její otec zase koncertoval s další osobností gospelu Andraém Crouchem. „Neustále jsem slyšela svou rodinu zpívat inspirativní hudbu, což mi vštípilo úctu k vlastnímu hudebnímu původu,“ říká Samara, která díky vlivu rodiny už v dětství poslouchala také skladby Stevieho Wondera, Lalah Hathaway či George Dukea. Sama zkoumala rozsah svého hlasu třeba při účinkování v muzikálech na střední škole. V tomto období se také připojila ke sboru ve svém domovském kostele a časem se stala vedoucí bohoslužeb, což znamenalo odzpívání tří bohoslužeb týdně po dobu téměř dvou let.

S jazzem se poprvé setkala během studia na Fordham High School for the Arts, kde pravidelně vystupovala s jazzovou kapelou. Tehdy vyhrála i cenu pro nejlepší zpěvačku v soutěži Essentially Ellington pořádané Jazz at Lincoln Centrem. „Všichni moji přátelé se zajímali o jazz a začali mě zásobovat svými oblíbenými nahrávkami, abych si je poslechla. Zlomovým okamžikem bylo, když jsem slyšela verzi Lover Man od Sarah Vaughan a nahrávky Tadda Damerona s trumpetistou Fatsem Navarrem. Stala jsem se na této hudbě závislou,“ usmívá se sympatická zpěvačka. Svoji cestu od gospelu (ze kterého však dodnes čerpá) k jazzu potvrdila, když přišel čas výběru vysoké školy. Podala si přihlášku na newyorskou instituci SUNY Purchase, kde ji přijali na uznávaný jazzový program. Nakonec získala stipendium Nadace Elly Fitzgeraldové a zúčastnila se mezinárodní jazzové pěvecké soutěže Sarah Vaughan, v níž i zvítězila. Loni vydala své debutové album, na nějž dokázala vtisknout celou historii jazzu najednou. Samara Joy má totiž dar znít klasicky, a zároveň moderně. Nyní vyráží na první velké evropské turné, při němž vedle Boloni, Varšavy či Prahy zavítá rovněž do Tišnova.