Luboš Soukup kvartet

So 27.04.
19:00
jazz
velký sál MěKS
110,- / 80,- Kč
plné / snížené
skandinávský a středoevropský jazz

Luboš Soukup kvartet je mezinárodní projekt, který vznikl na podzim roku 2010 v Dánsku. Kapela z velké část interpretuje skladby Luboše Soukupa a netradičním způsobem propojuje skandinávský a středoevropský přístup k jazzu. Hudebníci vycházejí z bohaté jazzové tradice, avšak inspiraci nacházejí i v moderní a klasické hudbě či folkloru.
 
Členové: Luboš Soukup (sax), Christian Pabst (pia¬no), Joel Illehag (bass), Morten Hæsum (drums).
 
Kvartet vystoupí v Tišnově v rámci svého třetího turné po České republice. Kapela vznikla na podzim roku 2010 v Kodani v Dánsku, tj. v době, kdy Luboš Soukup zahájil studium na tamější hudební akademii. Po nesčetných jam sessionech se saxofonista rozhodl, přibrat do kapely, vedle silné rytmické sekce Illerhag – Hæsum, i švédského pianistu Oscara Grönberga. V tomto složení odehrál kvartet své první turné po Česku, během něhož natočil debutové album s názvem Beyond the Borders, které vyšlo u českého vydavatelství New Port Line.
Během následujícího turné, které odehrála kapela s novým pianistou Christianem Pabstem, představil Luboš Soukup i nový hudební program a kompozice, které byly inspirovány jeho sny. Cílem bylo hudbu rozvolnit a dostat se hlouběji k vnitřním emocím a k novým zvukům.
Na jaře 2013 natočil kvartet materiál pro nové CD s dechovou sekcí a smyčcovým kvartetem a tak se můžete těšit, že během třetího turné kapely uslyšíte také nové skladby, které jsou velmi rytmické a
energické.
 
 
Německý pianista Christian Pabst (narozen 1984) studoval v rámci European Jazz Mas¬ter’s Programme na hudebních konzervatořích v Amsterdamu, Paříži a Kodani. Později také získal stipendium na College of Music v Berklee v Bostonu. V minulosti vystupoval s řadou hudeb-ních těles, např. s Funkintension, BuJazzO’s (Německý národní mládežnický jazzový orchestr) nebo BJO (Německý mládežnický symfonický orchestr). Christian Pabst vede své vlastní trio. Skvělá souhra a originální zvuk této kapely byly oceněny na mnoha mezinárodních soutěžích. V květnu 2009 vyhrálo trio první místo na soutěži Amersfoort Jazz Talent Award a získalo tak možnost natočit CD. Debutová deska se jmenuje „Days of Infinity” a vznikla ve spolupráci s britským trumpetistou Gerardem Presencerem.
http://www.christianpabst.com

Švédský basista Joel Illerhag (narozen 1985) patří mezi nejtalentovanější hudebníky součas-né skandinávské jazzové scény. Po úspěšném absolvování bakalářského programu na RMC v Kodani byl přijat na prestižní obor EUJAM Jazz Master. Pro svůj vyzrálý a zároveň nespoutaný styl hraní je Joel Illerhag jedním z nejvyhledávanějších basistů v Dánsku a Švédsku. V minulosti vystupoval a nahrával s jazzovými ve¬likány, jako jsou např. Jerry Bergonzi, Petter Wettre, Thomas Hass, Anders Mogensen či Jens Winter.
http://www.myspace.com/joelillerhag

Saxofonista a skladatel Luboš Soukup (narozen 1985) je absolventem VOŠ při Konzervatoři J. Ježka v Praze a AMU v polských Katovicích. V současné době studuje magisterský program na Rhythmic Music Conservatory (RMC) v Kodani v Dánsku. Na české jazzové scéně působí aktivně od roku 2007. Je lídrem kvartetu Points, který získal několik ocenění na zahraničních soutěžích. Dále působí v kapelách Inner Spaces, Bucinatores Orchestra aj. V roce 2009 obdržel speciální cenu poroty za vlastní kompozice na soutěži Jazz nad Odrou ve Wroclawi. V roce 2010 se stal prvním stipendistou benefičního projektu festivalu Struny podzimu. Luboš Soukup je ceněn pro jeho techniku hry a originální zvuk. Jeho kom¬pozice jsou pro spoluhráče výzvou.
http://www.lubossoukup.com

Dánský bubeník Morten Hæsum (narozen 1974) studoval na hudební konzervatoři v Esb¬jergu v Dánsku. Během své kariéry několikrát navštívil New York, kde čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Zúčastnil se zde také hudeb¬ních dílen, které vedli Dave Liebman či Rufus Reid. V roce 2004 vystupoval se svou kapelou Magnify v Carnegie Hall. Jeho interaktivní a explozivní způsob hraní je jeho spoluhráči velmi ceněn. Morten Hæsum koncertoval s řadou vynikajících hudebníků, např. Marcem Mommaasem, Bobem Rockwellem, Georgem Garzonem, Butchem Lacyem, Hansem Ulrikem, Rasmusem Ehlersem a dalšími.