Ensemble FLAIR

Čt 31.05.
19:30
koncert
zahrada MěKS
180,- v předprodeji / 220,- na místě
Předprodej - TIC Tišnov (náměstí Míru 120)

OD PRAMENŮ K MOŘI
 
Valašský odkaz Jana Rokyty seniora, tóny opředenou poezii Petra Bezruče a Josefa Kaluse, teskné balady, temperament balkánských rytmů, ale i valašský rap a mnohem víc nabízí koncert kapely FLAIR s názvem „OD PRAMENŮ K MOŘI“.

  
Ensemble FLAIR odstartoval svou existenci v závěru roku 2014. Svým nástrojovým obsazením a přítomností sólové zpěvačky vychází z moravské lidové tradice. Obsahem přináší symbiózu hudby lidové a hudby vážné, která vychází z Leoše Janáčka, Bély Bartóka, ale i z odkazu karpatských hudců, bukurešťských Romů a v neposlední řadě ze skladatelských kreací svého uměleckého vedoucího, cimbalisty a hráče na dechové nástroje Jana Rokyty.
 
Barevný a verzatilní hlas Kláry Blažkové osciluje mezi valašským folklorním festivalem a nočním klubem, housle Petra Valy střídají jednoduché, avšak o to těžší, rovné tóny s šestáctinovými notičkami významných rychlostí, klarinet Jiřího Pivovarčíka lká zaslzelou východoslovanskou duší i štěbetá v rychlých triolách, Jiří Pospěch je tu lidovým kontrášem, tu zase sólovým violistou medově zabarvených tónů, kontrabasista Lukáš Švajda tvrdí muziku od tembrů ryze táborových přes rychlé osminové doprovody až po smyčcová sóla nebezpečně blízko kobylce. No a nakonec: uměleckému vedoucímu Janu Rokytovi zbývají nejen cimbál ale i starost a především radost psát a upravovat k potěše své zpěvačky a muzikantů, ale i k radostí všech posluchačů a příznivců, jejichž srdce si hudební řeč FLAIRu získává.
 
I přes svou krátkou existenci tělesa se FLAIR může pochlubit již prvním mezinárodně uznávaným oceněním, tzv. „folklornim Oscarem“. Spolu s Českým rozhlasem Ostrava se stal FLAIR držitelem Hlavní ceny Grand Prix Svetozára Stračinu 2015 - nejvýznamnější světové soutěže rozhlasových nahrávek hudebního folkloru – a to se svou písní „Ej, lásko, lásko“ v hudební úpravě Jana Rokyty. Píseň, kterou v jihomoravské dědině Vnorovy zaznamenal mistr Leoš Janáček, nebude samozřejmě v koncertním programu FLAIRu. V koncertu nebudou rovněž chybět ani nové kompozice z obou profilových CD „Od pramenů k moři“ a „V klíně rodných hor, které vyšly v minulých letech u brněnského hudebního vydavatelství INDIES HAPPY TRAILS.
 
Vydejte se s námi po proudu valašských říček, malebnou přírodou Lašska v poezií Petra Bezruče, přes moravské písně zapsané Leošem Janáčkem až do krajiny rumunských pastvin a balkánského temperamentu!
 
Vstupné osvobozeno od daně dle § 61 zák. o DPH 235/204 Sb.