DÍKY FAIR TRADE

St 08.05. - Pá 07.06.
10:00 - 18:00
výstava
Muzeum města Tišnova
30,- Kč / 15,- Kč
-
výstava fotografií z fairtradových družstev v Peru

Po dobu tří týdnů v červnu a červenci 2011 cestovali Stanislav Komínek ze společnosti NaZemi, fotograf Lidových novin Tomáš Hájek a tlumočnice Markéta Kopková v Peru po družstvech, která obchodují v rámci systému fair trade. Během expedice vedla trojice nespočet rozhovorů s managementem družstev a jejich členy – pěstiteli kakaa, kávy a cukrové třtiny. Záměrem bylo zjistit, zda fair trade opravdu pomáhá zlepšit jejich životní situaci.
 
"O původ zboží a podmínky výroby se zajímá stále více spotřebitelů. Fair trade jim dává jistotu, že pěstitelé z rozvojových zemí dostanou za svou práci spravedlivě zaplaceno, pěstují šetrněji k životnímu prostředí a nevyužívají dětskou práci. To potvrzují i mé osobní zkušenosti z Peru, kde jsme se setkávali s pěstiteli kávy a kakaa na pomezí amazonského pralesa i úpatí And." poznamenal Stanislav Komínek z NaZemi.
Výstava představuje fair trade v Peru na několika velkoformátových fotografiích a dává příležitost nahlédnout do života drobných pěstitelů.
"Předtím jsme prodávali kakao za nižší ceny. Až když jsme začali obchodovat v rámci fair trade, měli jsme konečně prostředky na uživení rodiny a lepší kvalitu života. A to je to, co nám dává motivaci, co nás těší, abychom měli sílu obdělávat tato pole," uvedl Ramon Aguilar Rios z fairtradového družstva Naranjillo v Peru.
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí. Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.
Juan Francisco Enriquez Rodriguez z téhož družstva dodal: "Díky zapojení do fair trade se můžeme lépe starat o naše děti a jejich zdraví. Děti mohou studovat i na dobrých školách a univerzitách." 

Město Tišnov má zájem stát se prvním Fairtradovým městem v Jihomoravském kraji (www.fairtradovamesta.cz/tisnov). Fairtradová města je mezinárodní iniciativa označování míst, kde je podporován fair trade. V České republice jsou v současné době 4 Fairtradová města a 4 Fairtradové školy.