Archiv akcí
Květen 2023
Výtvarná dílna pro děti
Historické stavby mají svůj příběh. Kostely a kláštery jsou obetkány poutavou atmosférou. Obzvláště nás přitahují pro svůj už dnes výjimečně bohatý architektonický vzhled. Jedna z takových památek je nedaleko Tišnova. Všichni znají významný klášter Porta Coeli – Bránu nebes!
Martin Janíček, Marek Matvija
Duo Martin Janíček - Marek Kimei Matvija vychází z volné inspirace klasickou hrou na flétnu šakuhači v kombinaci s autorským nástrojem Koto industrial.
TIŠNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2023
Galerie se společně s Muzeem města Tišnova opět stává součástí programu Brněnské muzejní noci 2023.
Program:
Nech rozeznít svůj obraz!
DÍLNA V RÁMCI TIŠNOVSKÉ MUZEJNÍ NOCI A VERNISÁŽE VÝSTAVY REZONANCE.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
čtvrtky 4., 11., 18., 25. 5. 2023
Duben 2023
Komentovaná prohlídka výstavy Nad vodami
Zveme vás na setkání před obrazy s plenéristou Janem Spěváčkem a grafikem Milošem Slámou. Výstava Nad vodami Miloše Slámy a Jana Spěváčka je zaměřena na současnou krajinomalbu a grafiku s tématem vodních hladin.
Sobotní výtvarný ateliér - tisk z hloubky
Úvod do grafických technik – tisk z hloubky. V sobotní dílně pro děti i dospělé si vyzkoušíme techniku podobnou suché jehle - tzv. papíroryt, který bude připraven hlavně pro mladší účastníky. Starší návštěvníci si pak budou moci vyzkoušet techniku suché jehly do kovových destiček.
Workshop - tvorba designové tašky
Otevřená dílna zaměřená na tvorbu originálních, autorských plátěných tašek technikou koláže fotografií s lektorkou galerie Lucií Zikánovou. Workshop je součástí programu festivalu vizuálního umění Brno Art Week 2023. Materiál zahrnut v ceně 250,- Kč za workshop.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Každý čtvrtek
Miloš Sláma, Jan Spěváček - Nad vodami
Výstavní projekt Nad vodami představuje dvě osobnosti výrazně rozdílné v přístupu k tvůrčí práci a ve způsobu využití technologií. V čem hledat styčnou plochu? V jejich postoji k pozorované krajině. Právě fascinace proměnlivým živlem vody prezentované autory propojuje.
Březen 2023
Výtvarný ateliér pro děti a dospělé
ÚVOD DO GRAFICKÝCH TECHNIK – TISK Z VÝŠKY
Dílna techniky linorytu s Milošem Slámou
Zveme vás na praktický workshop grafické techniky linorytu pod vedením grafika Miloše Slámy v prostředí jeho výstavy Nad vodami. Linoryt, technika tisku z výšky, pracuje s linem a speciálními rydly, kterými se systematicky odstraňují jednotlivé vrstvy do předem vymyšlené obrazové podoby.
VÝTVARNÝ ATELIÉR PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
S novou výstavou pro vás galerie připravila úvod do jednoduchých grafických technik, které zvládnou i menší děti. Dospělí si můžou libovat naopak v preciznosti a rozvíjení dané práce. V následujících několika sobotních dílnách nás bude čekat pokaždé jiná technika.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Každý čtvrtek
Leden 2023
Výtvarný ateliér pro děti i dospělé
Lednová dílna bude opravdu bohatá. Velkou novinkou je, že mohou přijít i dospělí a nechat se unášet vírem tvořivosti. Téma i zpracování je připraveno pro všechny věkové kategorie. Zaměříme se na mimiku obličeje a zpracujeme toto téma ve dvou obrazech technikou kresby a koláže.
Chodidla v pohybu - Lokomoce
Pro rodiče s dětmi a dospívajícími pořádáme besedu sdružení fyzioterapeutů, lékařů a lektorů tišnovské Lokomoce. Lokomoce se věnuje pohybu jako prevenci nemocí a základu fyzického i duševního zdraví.
Tříkrálový koncert Allegria a dílna pro děti
Zveme vás na koncert komorního souboru Allegria, který vystoupí s programem renesanční a barokní hudby. Hudební soubor Allegria vzešel z aktivity tišnovského spolku Hnízdo – spolku pro komunitní vzdělávání pod vedením houslistky Lenky Filipové a sdružuje neprofesionální hudebníky z Tišnovska.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
každý čtvrtek - 5.,12.,19.,26. ledna 2023, 17:30 – 19:00 h
Prosinec 2022
Výtvarná dílna pro děti
Prosincovou sobotu se zaměříme na obraz Mi od Libora Veselého. Dívka s andělsky modrýma očima, která nás zavede do světa nebes a zimních krás jako jsou zvětšeniny sněhových vloček nebo třeba samotných křídel Mi. Naučíte se techniku ryté kresby a pastelu. Dílna je vhodná pro děti od 5 do 12 let.
Listopad 2022
Komentovaná prohlídka výstavy
Zveme vás na setkání před obrazy s malířem Liborem Veselým a kurátorkou výstavy Radkou Kaclerovou. Výstava je zaměřena na současné figurální malířství a je charakteristická velkými formáty děl.
Adventní dílna
Přijďte první adventní víkend strávit v prostředí galerie a načerpat trochu té vánoční atmosféry. Letošní dílna je zaměřená na dárkové obaly – krabice malých, velkých rozměrů a různých tvarů.
Výtvarná dílna pro děti
Listopadovou sobotu vás čeká inspirace novou výstavou malíře Libora Veselého 22 v pohybu. Děti v dílně prozkoumají, jak se naše těla pohybují, dozví se více o anatomii těla a budou tvořit kresbou a barvami figury. Součástí výtvarné dílny jsou rozličné hry.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Každý čtvrtek
3., 10., 24.11. 2022
1., 8., 15.12.2022
Říjen 2022
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Měsíční kurz: 1700,- Kč, tříměsíční kurz: 4800,- Kč. Výtvarný materiál zahrnut v ceně. Informace a registrace na lucie.zikanova@kulturatisnov.cz.
LIBOR VESELÝ - 22 v pohybu
Libor Veselý je jedním z představitelů střední generace proudu malířských individualit. Na velkoformátových plátnech reflektuje své životní zkušenosti, zároveň však nachází inspiraci v mytologiích, uměleckých dílech a dalších rezervoárech kolektivní lidské zkušenosti.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Měsíční kurz: 1700,- Kč, tříměsíční kurz: 4800,- Kč. Výtvarný materiál zahrnut v ceně. Informace a registrace na lucie.zikanova@kulturatisnov.cz.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Měsíční kurz: 1700,- Kč, tříměsíční kurz: 4800,- Kč. Výtvarný materiál zahrnut v ceně. Informace a registrace na lucie.zikanova@kulturatisnov.cz.
Výtvarná dílna pro děti
Říjnovou sobotu vás čeká poslední možnost vyzkoušet si práci s plastem a recyklovatelným materiálem ve výstavě Veroniky Richterové. Pro menší děti jsou připraveny ukázkové výrobky, které si budou moci pod vedením lektorky zhotovit sami.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Vyzkoušejte si, jak se Vám pracuje s jemnou, ale i živelnou technikou malby akvarelem. Pod vedením lektorky Lucie Zikánové se naučíte základní techniky při tvorbě s akvarelem, budete mít možnost experimentovat a odhalit svůj osobitý styl. Individuální přístup zajištěn.
Září 2022
Výtvarná dílna pro děti
Po prázdninách opět otevíráme výtvarné dílny pro děti vždy jednu sobotu v měsíci. Čeká vás mimo jiné práce s plastem a recyklovatelným materiálem a inspirace výstavou Veroniky Richterové Pet Tropicana 2.0.
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
Pokud jste si ještě nevyzkoušeli, jak se Vám pracuje s technikou malby akvarelem na naši první ukázkové hodině zdarma, můžete přijít i tento čtvrtek k nám do galerie a zjistit, zda vás tato jemná, ale i živelná technika okouzlí a budete-li se jí dále věnovat v našem nabízeném až tříměsíčním kurzu
Kurz akvarelu pro dospívající a dospělé
První ukázkovou hodinu zdarma si vyzkoušíte, jak se Vám pracuje s technikou malby akvarelem a zjistíte, zda vás tato jemná, ale i živelná technika okouzlí a budete-li se jí dále věnovat v našem nabízeném až tříměsíčním kurzu.
Srpen 2022
ART CAMP PET ART TROPY
Jak se žije lidem v prostředí tropického podnebného pásu? Jaká zvířata a rostliny žijí v oceánech, deštných pralesích, savanách či pouštích? Jak se přizpůsobují životu v omezených podmínkách?
ART CAMP KRÁDEŽ OBRAZU
Z galerie byl ukraden vzácný obraz! Podle dostupných informací se nyní nachází někde v oblastech afrických safari. Vyzýváme všechny malé detektivy, nechť nám pomohou v pátrání! Podíváme se do světa nejdivočejší přírody na Zemi. Musíme mít oči na stopkách a pozorovat vše podezřelé.
Červen 2022
Výtvarná dílna pro děti
V sobotní výtvarné dílně se budeme věnovat plastu. Ukážeme si, jak s ním zacházet a dále jej zpracovávat. Inspirací nám budou živé květiny a především výstava Veroniky Richterové, jejíž krásné lekníny můžete vidět u nás v galerii.
DIVADLO KAKÁ - RONJA, DCERA LOUPEŽNÍKA
"Svět byl takový, až člověk ztrácel dech. Teprve když viděla, jak je tmavý a jak šumí stromy, pochopila, co les je, a tiše se zasmála, jenom tak, z radosti, že řeky a lesy prostě jsou."
Květen 2022
VERONIKA RICHTEROVÁ - PET TROPICANA 2.0
„Symbióza plastu s přírodninami mě zajímá už řadu let, asi tak vlastně zrcadlím to, jak plast všudypřítomně prorůstá světem.“ Veronika Richterová
SHAKALI
Součástí programu Tišnovské muzejní noci je koncert ambientní hudby finského skladatele Sima Hakalista (Shakali) v prostoru galerie, jímž doprovodí výstavu fotografií Jiné světy Tomáše Chadima.
Václav Kyselka - Minimonumenty
Mini výstava Minimonumentů sochaře Václava Kyselky.
Další dílo, tentokráte monumentální Rozvíjení, je umístěno ve veřejném prostoru tišnovské Farské zahrady.
TIŠNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2022
Galerie připravila večerní program, kterým společně s tišnovským muzeem připojujeme k Brněnské muzejní noci. Srdečně zveme!
MONIKA HORČICOVÁ - RUKA
Dílo Ruka najdete v parku před radnicí, je ztvárněno v nadživotní velikosti a v jednoduchém gestu přípravy na akci odcvrnknutí něčeho, co záměrně není zobrazeno.
VÁCLAV KYSELKA - ROZVÍJENÍ
Rozměrný objekt s názvem Rozvíjení, který najdete v prostoru Farské zahrady, je výsledkem hledání tvaru v tvrdém přírodním materiálu, který se rozvine směrem ven a pokračuje v rotaci. Socha může asociovat sluneční kotouč či dětský kolotoč.
VERONIKA RICHTEROVÁ - PLASTIC BOTTLE CABIN
Instalace přístřešku pro uprchlíky v prostoru zahrady Galerie Josefa Jambora zpřítomňuje téma a realitu života v uprchlických táborech. Nabízí dočasné bydlení pro uprchlíky z odpadových materiálů, jež běžně vyhazujeme.
Duben 2022
Putování s akvarelem
Máte doma akvarel? Chcete se něco naučit nebo si jen tak vyjít do plenéru a sdílet svoji tvorbu? Připojte se k nám! Odpoledne strávíme kolem Tišnovského kostela malbou stromů a přírody. Program je určen i pro naprosté začátečníky.
Výtvarný ateliér pro děti
„A co takhle malovat kari kořením nebo červenou paprikou místo normálních barev?“
VERONIKA RICHTEROVÁ - POCTA PET LAHVI
Výstavu o tvůrčí recyklaci v České republice najdete v domku Veroniky Richterové na zahradě galerie.
DEN NA ZEMI
Den Země je celosvětovým svátkem, který vznikl před více než padesáti lety na podporu ochrany životního prostředí a mírových hnutí v USA. Od té doby se rozrostl do mezinárodních akcí zaměřených na environmentální vzdělávání.
VELIKONOČNÍ DÍLNA V GALERII
Velikonoční dílna letos proběhne ve spolupráci s knihovnou. Do galerie si můžete přijít vyrobit KREPOVÉ ROSTLINY do květináčků, papírová 3D VAJÍČKA nebo i klasická MALOVANÁ. Nebude chybět ani protor pro volnou tvorbu a experiment.
Březen 2022
SOBOTNÍ OTEVŘENÝ ATELIÉR
V dalším sobotním výtvarném ateliéru pro děti s Lucií Zamazalovou se tentokrát budeme věnovat technice koláže: proláže a roláže. Inspirací nám bude výstava tajuplných fotografií krajin Tomáše Chadima. Příspěvek na materiál 25,- Kč.
Ateliér KUK
Přichází pomalu jaro a příroda se začíná nadechovat. I u nás v galerii bude pěkně živo! Na celý týden se naše prostory promění v otevřený ateliér a ty si můžeš vyzkoušet různé umělecké techniky jako je například fotogram, akvarel, monotyp a mnohé další.
MASOPUSTNÍ ATELIÉR
Připomeneme si masopustní veselí, zvyky a tradice. Na výběr bude tvorba průvodových masek jako připomínka již uplynulého svátku. V barevných skvrnách nalezneme nové živočichy a rostliny. Zavzpomínáme i na vernisážovou dílnu, kde jsme ve vlastních jménech hledali nové světy.
Únor 2022
TOMÁŠ CHADIM: JINÉ SVĚTY /OTHER WORLDS
Výstava Jiné světy nabízí retrospektivní průřez tvorbou fotografa Tomáše Chadima, představitele progresivní krajinářské fotografie. Dosavadní tvorba autora vychází z vizuálního přemýšlení o české krajině.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA / KŘEST KNIHY
Zveme Vás na komentovanou prohlídku výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora s Petrem Halasem. Při této příležitosti proběhne křest publikace Vcházení do obrazů Josefa Jambora, která vzniká jako další výsledek projektu Podpora turistického ruchu vcházením do krajinomalby a fotografie.
Leden 2022
VÝTVARNÝ ATELIÉR: ŽIVÁ VODA
Jedno sobotní dopoledne v měsíci v roce 2022 vždy věnujeme dětskému výtvarnému tvoření. V minulých dílnách si děti vyzkoušely grafickou techniku monotypu, tisk z koláže, jak inkoust reaguje na sůl nebo modelování a práci se sádrou.
TŘÍKRÁLOVÁ VÝTVARNÁ DÍLNA
Galerie se na chvíli promění v pohádkovou, zasněženou krajinu. Zachumlejte se do sněhových peřin a naslouchejte vyprávění o putování tří králů do Betléma. V hravém tvoření si vyzkoušíte práci s tuší na voskovém podkladu. Čeká vás kouzelné, filmové překvapení.
Prosinec 2021
VYŠLA HVĚZDA
Vánoční otevřený ateliér pro dospělé. Připravili jsme pro vás galerijní tvořivé dílny. Vyrobte si kouzelné, netradiční vánoční ozdoby z přírodnin, přáníčka ze vzácných papírů a hvězdy z korálků. Příspěvek na materiál je 50,- Kč.
O sněhové královně
Vánoční výtvarná dílna. Tvoření se zimní královnou! Dostaneš teplý čaj a společně se projdeme příběhem na motivy Sněhové královny od Hanse Christiana Andersena. Přijďte si vyzkoušet, co se stane, když dáme na papír inkoust a posypeme jej solí nebo jak tvořit pomocí brčka a vzduchu.
Listopad 2021
STROM...HRUŠKA...STROM
Sobotní výtvarná dílna pro děti od 6 do 13 let s lektorkou Lucií Zamazalovou. Stromy se začínají převlékat. Mění své zelené svršky a oblékají si barevné kabáty. Jen hruška stále kvete. Cože? Hruška přece na podzim nekvete! V obrazech Josefa Jambora ale ano! Stále!
Říjen 2021
Tvořivá vernisážová dílna
Krajina je naším očím denním chlebem. Máme ji před sebou v podobě dlouhých pásem polí, nízkých kopců i vysokých hor. Známe krajiny, které jsou téměř nedotknutelné lidskou činností a naopak místa, kde lidské působení přetvořilo krajinu k nepoznání.
Vcházení do obrazů Josefa Jambora
Výstava Vcházení do obrazů Josefa Jambora představuje část výsledků projektu Podpora turistického ruchu vcházením do krajinomalby a fotografie, který se uskutečňuje s podporou Technologické agentury České republiky.
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA S TOMÁŠEM MEDKEM
Zaujaly vás sochy Tomáše Medka ve veřejném prostoru Tišnova a Brna? Zajímají vás 3D technologie? Zveme vás na komentovanou prohlídku s autorem výstavy Struktury/Vetřelci 3D Tomášem Medkem.
Září 2021
TIŠNOVSKÁ KNIŽNÍ KVĚTNICE
Srdečně vás zveme na zahajovací ročník festivalu knih pro děti a mládež Tišnovská knižní Květnice, na němž se galerie programově i organizačně podílí.
Program v Galerii Josefa Jambora:
pátek 17. 9.
Srpen 2021
3D kresba s Tomášem Medkem
Workshop pod vedením sochaře Tomáše Medka představí techniku kreslení 3D perem. Účastníci si vyzkouší vymodelovat 3D perem objekty podle šablony a budou mít možnost vytvořit návrhy dle vlastní fantazie.
Tvary přírody
V dílně pro děti se seznámíte se sochami Tomáše Medka a prozkoumáte přírodní struktury zrn, semen a plodů. Budete tvořit se sádrou a modelovací hmotou. Workshop proběhne na zahradě galerie. Pro děti, rodiče a prarodiče od 3 do 99 let.
Lektorka: Lucie Zamazalová
Letní artcamp: Tvoř laboratoř
Jak roste organická stavba? Jak ji postavit, aby se nerozpadla? Art Camp se bude věnovat organickému sochaření a architektuře. Budeme se inspirovat výstavou sochaře Tomáše Medka, který se věnuje strukturám křehkých přírodních prvků, ovoci, zeleniny, ulitám.
LETNÍ ARTCAMP: Sním či bdím?
Jaké by to bylo žít ve světě, kde ožívají naše sny a nejtajnější představy? Nic není nemožné! Na letním artcampu si takový svět doslova vytvoříme a přeneseme ho do zahrady galerie.
TOMÁŠ MEDEK: SOCHY VE VEŘEJNÉM PROSTORU TIŠNOVA
V létě můžete obdivovat sochařské intervence brněnského autora a pedagoga FaVU Tomáše Medka Cloud (2020), Paprika II. (2018) a Mandarinka a banán (2000 - 2004). Od 7. 8 je naleznete v parku pod radnicí, ve Farské zahradě a v zahradě galerie.
Tomáš Medek
Výstava průkopníka modelování soch pomocí 3D technologií Tomáše Medka představí průřez jeho nejnovější tvorbou. Stěžejním tématem soch je průzkum struktur tvarů přírodnin, jež nabízí nečekané vhledy do organického růstu a rozkladu rostlinných forem.
Červenec 2021
Letní artcamp: Zašité tajemství v krajině symbolů
Rádi šijete a tvoříte vlastní designové kousky oblečení? Prázdninový Artcamp se bude věnovat tvorbě vlastního oděvu, kterému vtiskneme tvář a paměť krajiny, která nás obklopuje. Ateliérem nám bude úbočí magického kopce Květnice i tiché klášterní zahrady Porta Coeli.
Červen 2021
SLAVNOST PODIVNÉ PŘÍRODY Ireny Armutidisové
Srdečně Vás zveme na dodatečnou vernisáž k výstavě alegorického sousoší Ireny Armutidisové ml. Příroda a její ještě podivnější děti, kterou najdete v nové galerii Na Dvorku v průchodu mezi Galerií Josefa Jambora a městskou knihovnou.
Květen 2021
OPUS MAGNI
Výstava představí tvorbu malíře, grafika a výtvarného pedagoga Milana Magni. V novém, uceleném souboru maleb a grafik z období posledních tří let zkoumá Magni především tvar kruhu a zabývá se jeho možnostmi.
Duben 2021
GALERIE NA DVORKU: Irena Armutidisová
Instalace Příroda a její ještě podivnější děti (2021) zpřítomňuje téma alegorie a stává se současným příspěvkem do korpulentního sborníku již existujících alegorických sousoší v dějinách umění.
Velikonoce u ptačích sousedů
Svátky jara letos proběhnou zcela jinak. Zavřené obchody, prázdné výlohy i plakátovací plochy odrážejí stav, v němž jsme se ocitli všichni. Zdá se, jako by z ulic měst a obcí zmizel život. Není to tak! Nastražte uši a otevřete oči. Příroda se probouzí po zimním spánku.
Březen 2021
Velikonoční tvoření: U ptačích sousedů
Na velikonoční online dílně se společně se vypravíme na návštěvu a budeme tvořit, malovat a vyrábět naše ptačí sousedy. Hotové práce budete mít možnost vystavit v rámci naší velikonoční výzvy.
Materiál k tvoření:
Únor 2021
Óóóó masopustu!
Pojďte se veselit online! Zjistíte, proč se masopust slaví a jak se slaví u nás. Podíváte do světa, sice jen prstem po mapě, ale prolétnete se masopustními průvody a taškařicemi v jiných zemích. Ve výtvarné dílně si děti podle návodu vytvoří originální masky na obličej.
Leden 2021
Prosinec 2020
Hvězdné nebe - online dílna
Hravá vánoční dílna s vyprávěním o hvězdách ve slavných uměleckých dílech, se zábavnou rekonstrukcí scén a vytvářením kompozic obrazů a následným tvořením technikou monotypu.
Listopad 2020
TIŠNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC - ZRUŠENO!
Fenomén Muzejních nocí patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem.
Říjen 2020
Pavel Hayek
Pavel Hayek (*1959, Brno) se dlouhodobě inspiruje strukturami tvarů přírodnin. Výstava představí Hayekovu uměleckou tvorbu z období let 2000 až 2020, stěžejním bodem konceptu je vazba na téma krajiny.
Září 2020
Továrna Diana a historie trati Brno-Havlíčkův Brod
Nakladatelství SURSUM uvede knihu Miroslava Vaňka Továrna Diana a historie trati Brno - Havlíčkův Brod.
Komentovaná prohlídka s Janem Karpíškem
Vizuálně silné obrazy Jana Karpíška se vyznačují náměty zosobněné krajiny: krajiny jako těla, těla jako stromu, živoucích organismů kráčejících zahradou nebo oblečených v křehkých kabátech.
M. Skalický - Tanec v temnotách
Katalog výstavy Tanec v temnotách vydaný Galerií Josefa Jambora pokřtí sochař Martin Skalický u své sochy starého anděla Nedělám si strachy pod tišnovskou radnicí. Sraz účastníků v 15:00 h v galerii.
Vůně, teplo z včel
Před komentovanou prohlídkou výstavy nabízíme dílničku pro děti, hravé tvoření s včelím voskem, jež provoní celou galerii. Lektorka: Martina Jindřišková, http://prirozenevcelareni.cz/.
Křest knihy Dáši Ubrové Melodie v duši mé
Nakladatelství SURSUM uvede knihu textů a obrazů Dášy Ubrová Melodie v duši mé. Hudba a zpěv Dáša Ubrová, Vojtěch Svatoš a další. Host: Petr Gratias.
Beseda s Veronikou Psotkovou
Seznamte se s autorkou sochy Spojenci, Veronikou Psotkovou, kterou najdete na zahradě galerie a městské knihovny. Vydejte se na dobrodružnou cestu do ulic, měst i pavlačí.
Výtvarná herna: O sochaření
Hravé tvoření pro děti od 2 do 10 let na téma sochaření a experimentů s materiály jako jsou sádra nebo drátěné pletivo. Odložte děti do galerie zkušené lektorce a pojďte na besedu se sochařkou Veronikou Psotkovou, autorkou sochy Spojenci, kterou najdete na zahradě galerie a městské knihovny.
Srpen 2020
LETNÍ ART CAMP
Art camp Botanikus! naváže na téma krajiny jako inspiračního zdroje ve výtvarném umění. Pozorování krajiny, rostlin a živočichů se stane východiskem k další výtvarné práci, rozvoji představivosti a fantazie.
LETNÍ ART CAMP
Poznej svět očima včel! Jak vidí a žije včela? Tábor tématicky naváže na výstavu obrazů Jana Karpíška, jehož umělecká tvorba je včelami silně inspirována.
Jan Karpíšek - Vývěr ze sbírek
Výstava v retrospektivě představí dílo malíře a performera Jana Karpíška, který žije v Brně- Soběšicích. Obrazy krajin, figur, deníkové kresby záměrů, dopisy dotvářené včelami či asambláže z přírodnin spojuje téma vnímání reality jako zázraku a oslavy tvořivé energie přírodních sil.
Červenec 2020
LETNÍ ART CAMP
Máš rád hry, komiksy a knihy v angličtině? Baví tě vymýšlet příběhy, skeče, hrát divadlo nebo natáčet krátká videa, klipy a animace? Nabízíme divadelně-výtvarný tábor s angličtinou v prostorách Müllerova domu.
Červen 2020
Komentovaná prohlídka a odhalení sochy pod radnicí s Martinem Skalickým
Komentovaná prohlídka výstavy Tanec v temnotách sochaře Martina Skalického z Veverských Knínic. Jak vznikají sochařská díla Martina Skalického? Jaké jsou přednosti a záludnosti práce s recyklovaným materiálem a netradiční technikou modelování textilií?
Křest knihy o docentu Janu Lacinovi
Přijměte pozvání na křest publikace o docentu Janu Lacinovi "Pod blankytem s beránky pokojně pluli rorýsi". Kniha bude slavnostně pokřtěna na svátek Jana v galerii, která byla místem Lacinova odborného i přátelského působení.
Květen 2020
Martin Skalický - Tanec v temnotách
Martin Skalický se ve své tvorbě dlouhodobě vyrovnává s odkazem tradice figurálního sochařství a čerpá ze své pracovní zkušenosti v oboru štukatérství. Jeho sochy a objekty nás na první dojem překvapí svou materiálovou transformací.
Veronika Psotková - Spojenci, zahrada GJJ a MKT
Socha Spojenci, jež vznikla pro prostor zahrady Galerie Josefa Jambora a Městské knihovny Tišnov, symbolizuje specificky ženské téma mateřství obohacené dětskou hravostí a lehkostí.
Duben 2020
Pavel Hayek - VÝSTAVA ZRUŠENA
Pavel Hayek se ve svých převážně černobílých plátnech inspiruje strukturami přírodních tvarů.
Březen 2020
Komentovaná prohlídka s Markem Therem a Petrem Tomáškem
V rámci dernisáže výstavy máte jedinečnou možnost setkat se s autorem výstavního projektu Kusch! Markem Therem a dozvědět se více ze zákulisí příprav site-specific projektu pro tišnovskou Galerii Josefa Jambora. Nahlédnete také do specifika současného multimediálního umění.
Pastva pro včely
Přijďte podpořit druhovou rozmanitost rostlin! V dílně se seznámíte s výsadbou pro včely a s druhy pylonosných rostlin. Zasadíte si jejich semínka a pojmenujete je, rostliny nakreslíte a semínka si odnesete sebou. Počkáte. Budou rostliny vypadat tak, jak jste je nakreslili?
Noc s Andersenem 2020
Akce se zúčastní i sousedka knihovny Galerie Josefa Jambora, ve které proběhne část večerního programu. Galerie nabídne výtvarný workshop na téma jedné z knih zařazených do soutěže o splnění připravených úkolů. Možná přijde i trpaslík! ... a víc už prozrazovat nebudeme.
O bydlení / Interiors
Jak vypadaly interiéry měšťanských domů v období 1880 až 1920? Navážeme na výstavní projekt Marka Thera a porovnáme estetiku tehdejšího bydlení s dneškem. Podíváme se na druhy výrobků a užitého umění, které si měšťané pořizovali. Povídání a diskuze v angličtině s lektorkou Radkou Kaclerovou.
Ozvěny fotojatek
Poslední projekce fotografií z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie. Od roku 2007 festival Fotojatka promítá po celé ČR fotografické série s hudebním doprovodem.
Principy přirozeného včelaření a metody chovu
Včelaření blízké přírodě otevírá nové možnosti v chovu včely medonosné a poskytuje nástroje, jak posílit včelí organismus. Téma současně přináší množství otázek týkajících se našeho vztahu ke včelám a krajině, v níž žijeme: Jaké jsou aktuální potřeby včel a dalších opylovatelů?
Únor 2020
Předprojekce Jeden svět
V rámci festivalu Jeden svět Tišnov 2020 proběhne v galerii projekce dokumentárního filmu o nezdravém stavu české krajiny v souvislosti s probíhající klimatickou změnou Krajina v tísni (2017), režie: Petr Jančárek.
Ozvěny Fotojatek
Druhá projekce fotografií z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie. Od roku 2007 festival Fotojatka promítá po celé ČR fotografické série s hudebním doprovodem.
O Masopustu/ About a carnival
Masopust má v českých zemích bohatou tradici. Jak jej slaví v anglicky mluvících zemích? V anglické výtvarné dílně se podíváme na zvyky a tradice spojené s masopustním veselím po celém světě. Přijďte do galerie povídat si s námi anglicky!
Ozvěny Fotojatek
Tři večery projekcí fotografií z toho nejlepšího, co nabízí světová i domácí tvůrčí a dokumentární fotografie. Termíny projekcí: 12. 2. 2020, 26. 2. 2020, 18. 3. 2020, vždy od 18.00 hod.
Komentovaná prohlídka výstavy s projekcí filmů
Výstavní projekt intermediálního umělce Marka Thera Kusch! si pohrává s naší pamětí, zve do minulosti a odkrývá rozmanitost rodinných příběhů ovlivněných historickými událostmi.
Mitsu (2018), Pflaumen (2011)
Vždy v neděli 2., 9., 16., 23. 2. 2020 od 16.00 h. Nedělní projekce krátkých filmů vizuálního umělce Marka Thera doprovází aktuální výstavu s názvem Kusch! v GJJ.
Leden 2020
Mark Ther - Kusch!
Navštivte odborný výklad ve výstavě Marka Thera s názvem Kusch!, v níž umělec kombinuje vlastní kresby, které jsou reinterpretací kreseb jeho alter ega - prastrýce Franze Schmelze, s romantickou krajinomalbou umělců německého původu z Čech, Moravy a Slezska.
Tříkrálové divadlo a tvoření
V kreativní dílně se vypravíme do pohádkové betlémské krajiny. Inspirujeme se biblickým představením divadla TOY MACHINE a vytvoříme na jeho námět vlastní, pohyblivou loutku z neobyčejného materiálu.
Vstupné: 20,- Kč
divadlo TOY MACHINE
divadelní představení BETLÉM
Mark Ther - Kusch!
Výstava kreseb broumovských krajin Marka Thera, laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého (2011), doplněná o projekce jeho videoartu, představí autorovu autobiografickou transformaci vlastních vzpomínek a výzkumů, formujících Therův umělecký svět.
Mark Ther - Kusch!
Kurátoři výstavy Marta Sylvestrová a Petr Tomášek
Návrh instalace Mark Ther
Vizuální identita výstavy Pavel Coufalík
Prosinec 2019
Roman Krištof - Střelné básně
Autor psal básně v osmdesátých letech v Brně a v emigraci v USA (některé z nich jsou ve sbírce rovněž přítomny) – a po letech navázal v první jarní den roku 2013.
Setkání ve výstavě s Petrem Danielem
Na závěr výstavy fotografií Petra Daniela Hodina mezi psem a vlkem Vás srdečně zveme na setkání s autorem ve výstavě s projekcí jeho dalších fotografických cyklů, z nichž některé byly vydány v publikacích.
Adventní výtvarná dílna
Netradiční vánoční ozdoby z recyklovaného materiálu. Během výtvarné dílny se naučíme využít nepotřebný materiál (staré knihy, papíry, zbytky látek, ...) který nám poslouží k výrobě věnce, ozdob na vánoční stromeček nebo vánočních přání.
Listopad 2019
Společné čtení projektu Knihy mého srdce
Závěr projektu Knihy mého srdce neodmyslitelně patří setkání dětí, rodičů a učitelů v dětském oddělení knihovny. Odpolední program bude pokračovat v Galerii Josefa Jambora, kde vyhlásíme vítěze výtvarných prací.
Knihy očima dětí – žákovská výstava
Vladimír Kiseljov: Mystéria vepsaná ve tvářích
Jak se promítá osobnost a život slavných umělců do jejich fyzické podoby? Vladimír Kiseljov se věnuje malbě, ale také dlouhodobému studiu životů a děl některých slavných hudebních skladatelů, básníků a filozofů, které zachycuje ve svých portrétech.
Říjen 2019
Petr Daniel - Hodina mezi psem a vlkem
Výstava fotografií Petra Daniela, v nichž mizí reálné obrysy skutečnosti, již znázorňují především barvy. Záměrným pohybem fotoaparátu vznikají posuny, vykreslené barevným světlem, v nichž se předměty prolínají a barevně prostupují.
Září 2019
Zdeněk Sedláček: Český komiks v područí propagandy
Padesátá léta představují pro český komiks zvláštní moment. Na jedné straně byl považován za nevkusnou a pokleslou formu zábavy západního světa, na straně druhé se jej režim východního bloku neštítil využít pro svou ideologickou propagandu.
Tomáš Prokůpek: Historie českého komiksu
Přednáška Tomáše Prokůpka představí historii českého komiksu od jeho počátků v polovině 19. století až po žhavou současnost.
Srpen 2019
ART CAMP: Světy za skříní
Co se stane, když otevřete neznámou skříň, a vejdete do světa za ní? Jakou krajinu, postavu a příběhy najdete za dveřmi? V tomto Art Campu budete především cestovat v čase a prostoru, rozvíjet fanzazii, hrát si a tvořit.
ART CAMP: Swist Krajinou!
Pozorování krajiny, rostlin a dalších přírodních motivů se stane východiskem k rozvoji představivosti a fantazie.
Červen 2019
Hrdinové přicházejí
Kdo je váš oblíbený komiksový hrdina? Jak vzniká komiks? Inspirujte se výstavou a zkusíte si nakreslit příběh na pokračování do komiksového stripu s dialogem v angličtině.
Slavnostní vítání prvňáčků v městské knihovně a v galerii
Letos se již druhým rokem zúčastníme v galerii vítání prvňáčků, které se koná každoročně v městské knihovně. Po úvítání prvňáčků základních škol mezi čtenáře knihovny si děti v galerii vytvoří krátký komiksový příběh.
Výtvarná dílna s Irenou Iškievovou na motivy divadla
V naší výtvarné dílně si můžete s Irenou Iškievovou vytvořit vařečkové loutky: pana Vařečku a paní Vařečkovou, a vybarvit omalovánky secesního nádobí. Seznámíte se s Monou a Lenkou, herečkami divadelního souboru Pruhované panenky, které si pro děti připravily další tvořivá překvapení..
Kuchyňská skříň - Dětské divadelní představení a tvoření
Veselá zpěvavá klauniáda odehrávající se ve staré secesní skříni. Pohádka o nešťastně zamilovaném hrnci, který nepřeje lásce princezny vařečky a smaltované mísy. Za pomoci kuchyňského náčiní, porcelánu a kuchyňského nádobí se láska dvou zamilovaných šťastně naplní.
BOOM! GRRR!! BANG!!! A vše se hýbe?!
Výstava pedagogů, absolventů a studentů Ateliéru komiksu a ilustrace pro děti doc. Barbary Šalamounové Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni.
Květen 2019
Pod lupou je...
V poslední anglické výtvarné dílně k výstavě Klenbou - Brázdou se zaměříme na techniky a postupy práce malíře Adama Kašpara. Prohlédneme si různé druhy přírodnin pěkně zblízka pod lupou a zkusíme je načrtnout a namalovat.
Mapy
Mapa! Myslíš, že se pod tímto pojmem ukrývá pouze mapa světa a nebo mnohem víc? Co kdybych ti vyprávěla příběh o jiných světech, kde mapy vypadají úplně jinak? Přiblížíme se médiu fotografie a seznámíme se s tvorbou koláží.Tak přijď a vytvoř si vlastní mapu!
Duben 2019
Komentovaná prohlídka výstavy Adama Kašpara Klenbou - Brázdou
Nenechte si ujít komentovanou prolídku výstavy malíře Adama Kašpara za účasti RNDr. Daniela Smutka, geologa a hydrogeologa, zakladatele Národního geoparku Železné Hory.
Kámen, valounek, oblázek, šutr
Co pro vás namená kámen? Rozmluvíme se anglicky a zamyslíme se nad rozličnými způsoby využití kamene. Podíváme se, jak horniny maluje Adam Kašpar, a co pro něj znamenají. Zkusíte si vtvořit originální artefakt z úlomků kamenů nalezených v oblasti Svratecké klenby.
Úterý mělo radost a rozhodlo se být ještě nádhernější
Ve výtvarné dílně se vypravíme do radostné jarní krajiny plné pestrobarevných květin a budeme zdobit vejce a vyrábět pestrobarevné motýly.
Velikonoční divadlo a tvoření
Divadlo Kolárka odehraje v galerii poetický příběh Nádherné úterý - o příčině a následku, o smutku a nenadálém štěstí, o slečně Brambůrkové. Na námět stejnojmenné knihyDaisy Mrázkové pro děti i dospělé.
Modrotisková dílna se Zuzanou Kalnou
Má modrotisková tradice ještě budoucnost?
Vyrobte si zdobení, prostírání a nebo ubrus na sváteční velikonoční stůl tradiční technikou modrotisku a seznamte se s historií této tradiční techniky, chráněné UNESCEM. Poznejte budoucnost tradice i z pohledu současného módního designu.
Březen 2019
Noc s Andersenem v knihovně a galerii
Již podruhé se v galerii připojíme k projektu městské knihovny na podporu dětského čtenářství. Část Noci s Andersenem se odehraje také v prostoru naší galerie, kde je galerijní lektorkou přichystána výtvarná hra a překvapení!
Bílá místa
Proč malíři nechávají bílá místa na plátnech? Jak je na obrazech vnímáme? Často vidíme věci jinak, než jaké jsou ve skutečnosti. Objevme novou realitu a vyplňme bílá místa! Budeme se opět zabývat přírodou, která nedá spát mnoha umělcům, ani malíři Adamu kašparovi.
Přijďte se seznámit!
Chodit po Zemi a žasnout
Dokážete načtrnout mapu svého okolí? Píšete si na svých cestách deník? Mluvte anglicky a inspirujte se deníkem Adama Kašpara, který jej provázel při jeho putování po jesenických horách. Během diskuze o vlastních záznamech paměti v angličtině si zkusíte vyrobit zavinovací cestovní deník.
Adam Kašpar
Adam Kašpar je absolventem Ateliéru malířství IV profesora Martina Mainera na Akademii výtvarných umění v Praze. Má za sebou několik samostatných i skupinových výstav a jeho práce se na české výtvarné scéně stávají výrazným fenoménem.
Únor 2019
Z doprovodných programů GJJ 2018
Závěr výstavy výtvarných prací žáků a studentů z doprovodných programů pro školy Radky Kaclerové a sobotních dílen pro děti a rodiče Magdy Strouhalové a Lucky Zamazalové, spojené s udílením cen publika.
Hlasujte přímo v galerii do neděle 24. 2. do 17:00.
Josef Jambor - Souznění s krajinou
Poslední možnost navštívit výstavu obrazů, které malíř Josef Jambor věnoval městu Tišnovu, s výkladem kurátorky Marty Sylvestrové a docenta Jana Laciny.
Kouzelná zahrada
Nechte se inspirovat přírodou, která nás obklopuje nejen v galerii skrze obrazy a přijďte na hravé tvoření. Jaro se nám opět po krůčkách plíží a tak tématem pro tuto dílnu bude Kouzelná zahrada. Rozvíříme barvy, zahrajeme si hry a štětce nezůstanou suché.
Těšíme se na setkání!
O masopustu
Zhusta lidi zhusta, brzy máme masopusta. Masopust má v českých zemích bohatou tradici. Jak se řekne anglicky a jak jej slaví například v Anglii? V anglické výtvarné dílně se podíváme na zvyky a tradice spojené s masopustním veselím a vytvoříme si originální masku na obličej.
Iganác Raab - Klanění Tří králů
V přednášce Mgr. Zuzany Macurové se mimo jiné dozvíte, jak se vzácné barokní obrazy dostaly z kláštěrní jezuitské koleje v Kutné Hoře k sestrám cisterciačkám do kláštěra Porta Coeli v Předklášteří.
Leden 2019
Nejlepší výtvarné práce roku 2018
Výstava studentských a dětských prací z doprovodných a edukačních programů galerie roku 2018. Vyhlášení cen na základě hlasování publika v průběhu výstavy proběhne při dernisáži Jamborovy výstavy Souznění s krajinou v neděli 24. února 2019.
Ekokrajiny
Anglická výtvarná dílna. Představte si kulturní krajinu Vysočiny za 100 let. Dokážete své vize popsat a načrtnout? Přes krajinu se dostaneme k globálním tématům změny klimatu a k problémům v oblasti životního prostředí, to vše v angličtině.
Tříkrálové divadlo a tvoření
Srdečně zveme Vás a Vaše děti na divadelní představení Vánoční příběh, aneb cesta do Betléma Dřevěného divadla Jana Hrubce v galerii, po němž následuje výtvarná dílna, inspirovaná biblickými příběhy.
Josef Jambor: Souznění s krajinou
Rodnému kraji věrný idealista Josef Jambor vytvořil během svého života nespočet obrazů, v nichž zachytil harmonický vzhled krajinných scenérií z oblasti Žďárských vrchů.
Prosinec 2018
Kouzlo vánoční
Ani jsme se neohlédli a už jsou tu zas! Vánoce! Čas, který v dnešní době pro většinu z nás znamená shn a stres. Chcete tento rok vydechnout a vychutnat si vánoční atmosféru troch jinak? Zastavte se! A přijďte na vánoční výtvarnou dílnu pro dospělé.
Strom, stromek, stromeček
Přijďte k nám strávit příjemné dopoledne s malbami Josefa Jambora. Společně vytvoříme krajinu, do které budeme tvarovat, malovat, nebo kreslit stromy, reálné, ale i fantazijní. Naučíme se tak základní pravidla při tvorbě krajiny. Nemusíte se obávat, pokud nemáte žádnou výtvarnou zkušenost.
www.josefjambor.cz
Slavnostní spuštění webových stránek www.josefjambor.cz, jež vznikly za finanční podpory města Tišnova z iniciativy Spolku přátel Josefa Jambora.
Design webu Pavel Ryška. Fotografie Michaela Dvořáková a Andrea Bratrů Velnerová.
Lidé na cestě krajinou
Jak by vypadala krajina bez zásahu lidské ruky? Načrtneme si naše představy divočiny a kulturní, civilizované krajiny a obydlíme je. Jak se v nich žije mužům, ženám a dětem? Seznámíme hosty z dalekých zemí s osobnostmi české a moravské krajiny. A vytvoříme pro své blízké vánoční přání.
Listopad 2018
Výtvarné práce na téma Knihy mého srdce - Svět Astrid Lindgrenové
Výstava vybraných a oceněných výtvarných prací na téma Knihy mého srdce - Astrid Lindgrenová. Díla mladých tvůrců vybere a ocení studentská porota dne 27. 11. v Městské knihovně v Tišnově. Akce probíhá v knihovně a galerii od 13:00 do 17:00.
Obloha aneb Namaluj mi obláček!
Srdečně zveme rodiče s dětmi na výtvarné tvoření s Lucií Zamazalovou v galerii. Obraz, v němž převažuje nebe, horizont je kdesi v dáli a slunce skryté za mraky. I takové jsou obrazy Josefa Jambora. Chcete se povznést a zažít stav beztíže? Přijďte s námi namalovat oblohu.
Otisk krajiny v duši
Pole, les, louka. Každý z nás si sebou nese svou rodnou hroudu. Jaká je ta vaše? Pojmenujeme jednotlivé prvky krajiny a srovnáme naši krajinu s krajinami Josefa Jambora.
Putování do míst Jamborovy krajinomalby Novoměstska
Sejdeme se u Galerie Josefa Jambora na Brněnské ulici v Tišnově v 10:00. Odjezd auty do Sněžného. Odtud od hotelu Záložna vyrazíme cca v 11 hod.
Říjen 2018
Grand Prix Art Camp 2018
Doprovodná výstava výtvarných prací účastníků prvních letních výtvarných dílen v historii Galerie Josefa Jambora.
Studentská porota odmění cenami nejlepší vystavená díla mladých umělců.
Josef Jambor: Souznění s krajinou
Vernisáž obnovené expozice Jamborových obrazů, které věnoval městu Tišnovu v roce 1964. Opět máte možnost shlédnout umělcova stěžejní díla, jimiž se trvale vepsal do historie české krajinomalby minulého století.
Dernisáž výstavy Petra Kvíčaly za účasti autora
Srdečně Vás zveme na dialog kurátora Ondřeje Chrobáka s Petrem Kvíčalou na jeho výstavě Ornament krajiny.
Půjde o neformální setkání, v němž se komentovaná prohlídka změní v nevšední osobní prožitek, který návštěvníkům přiblíží osobnost umělce a umožní hlubší poznání jeho díla.
Optical Illusion
V této anglické výtvarné dílně s Radkou Kaclerovou zabrousíte do umění optické iluze Op artu a prozkoumáme, jak si lze kreslením pohrávat s tím, co vidíme. Účastníci dílny se inspirují prací s optickými klamy v krajinách Petra Kvíčaly. Naučí se pár triků, jak obelstít oko. Co je zig zag?
Výtvarně-divadelní dílna Kláry Jírovské
Reflektivní dílna pro návštěvníky všeho věku na výstavě Petra Kvíčaly pod vedením studentů JAMU vám dokáže, že umění může rozumět opravdu každý.
Září 2018
Malířský dialog s architekturou
Účastníci tvůrčí dílny se seznámí s obrazy, v nichž Petr Kvíčala pracuje s ornamentem jako samostatným výtvarným prvkem.
Čeká nás obohacení o další rozměr Kvíčalovy tvůrčí práce, jímž jsou jeho malířské zásahy do architektury. Jak fungují barvy a ornament v prostoru?
Flow Petra Kvíčaly
V další anglické výtvarné dílně s Radkou Kaclerovou se ve společné diskuzi v angličtině zamyslíte nad tvorbou Petra Kvíčaly. Účastníci dílny si vyzkouší práci s ornamentem a jeho zmnožování, seskupování, obracení a deformování. Máte raději rovné linie nebo vlnovky? Come and find out!
Srpen 2018
Setkání s Petrem Kvíčalou
Srdečně zveme rodiče s dětmi na setkání s malířem Petrem Kvíčalou ve výstavě. Budeme si povídat o jeho tvorbě a ptát se na vše, co nás zajímá.
ART CAMP
Tábor se uskuteční v prostorách galerie, přilehlé zahradě a okolní krajině v době výstavy abstraktně geometrických kreseb a maleb Petra Kvíčaly. Ornament v krajině svou koncepcí volně naváže na výstavní projekt.
ART CAMP
Ornament jako výtvarný ozdobný prvek je k vidění takřka na každém kroku. Půjdeme po jeho stopách a pokusíme se jej nejen vypátrat, ale také namalovat. Inspiraci budeme hledat na výstavě Petra Kvíčaly a také v okolní přírodě. Umí vykouzlit ornament i mraky na obloze?
ART CAMP
Art camp Krajinou! nabídne prostor pro volnočasové a mimoškolní edukační aktivity pro děti z Tišnova a okolí v průběhu hlavních školních prázdnin roku 2018. uskuteční se ve formě příměstského tábora. Naváže na téma krajiny jako inspiračního zdroje ve výtvarném umění.
Červen 2018
Tvoření s prvňáčky
V pondělí 25. června bude Galerie Josefa Jambora mimořádně otevřena pro děti, jejich rodiče a prarodiče, kteří se zúčastní Slavnostního vítání prvňáčků v tišnovské Městské knihovně a na zahradě.
Krystalický ornament
Ve výtvarné dílně Radky Kaclerové, probíhající na výstavě Petra Kvíčaly, se zaměříme na vliv poznatků studia krystalické a zvířecí struktury na umění dvacátého století. Pojmenujeme jednotlivé výtvarné styly anglicky.
MAGICKÁ MOC ORNAMENTU
Zveme ty, které baví výtvarné tvoření, k poznání tradice a současnosti ornamentu prostřednictvím výstavy Petra Kvíčaly. V jeho kresbách a malbách objevíme ornament, řád, rytmus i geometrickou abstrakci.
Ornament v umění
Ve výtvarné dílně Ornament v umění budeme s Radkou Kaclerovou hledat ornamentální prvky v tvorbě Petra Kvíčaly a poté prozkoumáme, jak byl ornament umělci využíván a chápán v 19. a 20. století.
Petr Kvíčala
Malíř Petr Kvíčala se vrací do Tišnova výstavou, která představí jeho ranou tvorbu, inspirovanou krajinným rytmem, v souvislostech s jeho současnými abstraktně geometrickými obrazy a objekty.
Květen 2018
Krájíme krajinu
Zveme všechny, kteří mají rádi výtvarné akce, ke strávení sobotního dopoledne v galerii mezi fotografiemi krajin Ireny Armutidisové a v galerijní zahradě otevřené do městského parku.
Básnění v ulicích Tišnova
Přidejte se k naší poetické guerille! Přineste do galerie své oblíbené básně nebo i své vlastní. Básnění zahájíme kaligrafickým zpracováním vybraných veršů nebo úryvků a útržků poezie. Pak vyrazíme do ulic, kde je umístíme a ponecháme vlastnímu osudu.
Duben 2018
KRAJ i na
Zveme všechny, kteří mají rádi výtvarné dílny, aby strávili sobotní dopoledne v galerii. Společně se necháme inspirovat výstavou fotografických obrazů Ireny Armutidisové k vytváření vlastních reálných krajin z různých netradičních materiálů.
Irena Armutidisová O krajině
Komentovaná prohlídka výstavy Horizonty mlhy s autorkou Irenou Armutidisovou, která se v následné přednášce bude věnovat tématu fotografování krajiny především ve vztahu ke své tvorbě.
Večer s Andersenem
V galerii si můžete prohlédnou ilustrace Jiřího Trnky, autorské knihy Květy Pacovské a Petra Síse, českých laureátů prestižní mezinárodní Ceny Hanse Christiana Andersena. V průběhu večera je pro pozvané dětské návštěvníky galerie, přátele a rodiče, přichystáno překvapění.
Březen 2018
Horizonty mlhy - galerie dětem
Mezi fotografickými obrazy Ireny Armutidisové vytvoříme nejprve na velký formát balicího papíru probouzející se jarní krajinu společně s lektorkou Evou Strouhalovou. Každý si pak zvolí své vlastní krajinné téma jako přání k Velikonocům pro své blízké a přátele.
Večer s Andersenem se odkládá na duben
Pro NEMOC se Večer s Andersenem odkládá na pozdější dubnový termín, o kterém Vás budeme včas informovat v kooridnaci s Městskou knihovnou v Tišnově.
O mlze ve verších
Verše o mlze za doprovodu kytarových improvizací Marka Kubáta recitují Jan Lacina, Michal Konečný, Marta Sylvestrová a členové dramatického oboru ZUŠ v Tišnově: Natálie Bartošová, František Florián, Anna Nixová a Jan Mičán. Písně Elly Fitzgeraldové Foggy Day a Blue Moon zazpívá Blanka Křížová.
Únor 2018
Irena Armutidisová Horizonty mlhy
Výstava fotografických obrazů Ireny Armutidisové uvádí její vrcholný cyklus z posledních let, věnovaný venkovské krajině. V autorčině pojetí je krajinný motiv redukován na pocit a atmosféru fotografických záběrů.
Irena Armutidisová – Horizonty mlhy
Výstavu fotografických obrazů Ireny Armutidisové v Galerii Josefa Jambora uvede historik umění prof. Jiří Kroupa.
Představí její fotografický cyklus věnovaný venkovské krajině, v němž je krajinný motiv redukován na pocit a atmosféru.
Vernisáž v sobotu 10. února v 17 hodin.
Leden 2018
Neznámý Jambor - dětem
Galerie Josefa Jambora dětem
Tříkrálové tvoření
Prosinec 2017
Křest publikace Josef Jambor – Tišnovská sbírka
Křest publikace Josef Jambor – Tišnovská sbírka
Městská knihovna Tišnov, přednáškový sál, 16:00
Spolek přátel Josefa Jambora zve na křest knihy
Listopad 2017
Komentovaná prohlídka výstavy Neznámý Jambor
Komentovaná prohlídka k výstavě Neznámý Jambor s kurátorkou výstavy Martou Sylvestrovou.
Říjen 2017
Komentovaná prohlídka k výstavě Neznámý Jambor
Komentovaná prohlídka Neznámý Jambor s kurátorkou výstavy Martou Sylvestrovou. 29. 10. 2017 si připomínáme 130. výročí narození Josefa Jambora.
Komentovaná prohlídka k výstavě Neznámý Jambor
Komentovaná prohlídka k výstavě Neznámý Jambor s kurátorkou výstavy Martou Sylvestrovou.
Září 2017
Neznámý Jambor
Výstava Neznámý Jambor představí z větší části neznámou tvorbu malíře Josefa Jambora (1887 Pohledec u Nové město na Moravě – 1964 Tišnov) v nových souvislostech a koná u příležitosti 130. výročí narození Josefa Jambora.
Neznámý Jambor
Vernisáž výstavy Neznámý Jambor v nově zrekonstruované galerii představí tvorbu malíře Josefa Jambora v nových souvislostech. Kurátorka PhDr. Marta Sylvestrová. Výstava vznikla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně.
Duben 2017
Leden 2017
Šárka Koudelová – Permapink
Vernisáž výstavy umělkyně Šárky Koudelové. Kurátorka Tereza Jindrová.
Listopad 2016
Miloslav Sonny Halas v pohyblivém obrazu
Doprovodný program v probíhající výstavě. Komentovaná prohlídka s promítáním. Vstup zdarma.
Odpoledne se Sonnym / ateliér pro děti
Doprovodný program pro děti k výstavě Miloslav Sonny Halas v letech. Vaše děti čeká program plný hraní, tvoření a hudby. Vstup zdarma.
Říjen 2016
Miloslav Sonny Halas v letech
Kurátorky: Barbora Klímová, Anita Somrová
Září 2016
Martin Zet / Videa
Zveme na doprovodný program k probíhající výstavě. Martin Zet v současné době opouští svou dlouholetou pozici vedoucího ateliéru video na brněnské FaVU. V následujícím roce bude učit v Centru audiovizuálních studií na FAMU. V GJD budeme promítat jeho videoart z posledních let.
Srpen 2016
MARTIN ZET / O
Martin Zet (*1959) je vystudovaný akad. sochař na AVU v Praze, ke své tvorbě však využívá různá média. Vystavuje kresby, fotografie a videa, tvoří autorské knihy, jeho práce má performační ráz či podobu happeningů a místně specifických projektů. V zahraničí je jeho práce velmi reflektována.
Červenec 2016
Výtvarná dílna pro děti / Frankenstein Jr.
Zveme na výtvarnou dílnu k výstavě Lukáše Karbuse Frankentein Jr. Pro děti různých věkových skupin.
Červen 2016
Lukáš Karbus - Frankenstein Jr.
Lukáš Karbus / Frankenstein Jr.
26.6. - 21.8. 2016
kurátor: Jiří Havlíček
Literární postava barona Frankensteina, umanutého vědce, který oživil nebezpečné monstrum, pochází z vrcholného období evropského romantismu. Příběh moderního Prométhea, jak zní
Jan Mazanec – Vnímání reality
* Srdečně zveme na přednášku astrofyzika Jana Mazance, která se uskuteční v rámci dernisáže výstavy Šimona Kadlčáka Devine divine dive *
Květen 2016
Šimon Kadlčák / Devine divine dive
Srdečně zveme na vernisáž a výstavu Šimona Kadlčáka nazvanou Devine divine dive. Šimon studuje na Fakultě výtvarných umění v Brně, v ateliéru Intermédia. V prostoru galerie vytvoří intermediální komplexní instalaci, zahrnují kresby, malby, texty či fotografie. Vernisáž proběhne 7.5.
Březen 2016
Iris Armutidis SITUACE
Srdečně Vás zveme na výstavu Ireny Armutidisové SITUACE, která se koná od 5.3. do 22.4. 2016 v Galerii Jamborův dům v Tišnově. Irena Armutidisová (*1988) žije ve Veverských Knínicích. Vystudovala v ateliéru figurálního sochařství na pražské Akademii výtvarných umění.
Leden 2016
Daniela Mikulášková / ROMÁN
Srdečně zveme na vernisáž výstavy obrazů Daniely Mikuláškové ROMÁN, která se uskuteční 16.1. 2016 v 17h.
Na vernisáži zahraje kapela Swing Pigs.
Daniela mě požádala, abych napsal pár vět o (případné) podobnosti mezi psaním románu a vyšíváním obrazů.
Listopad 2015
Jiří Foltýn / Už zase na dvou planetách
Srdečně zveme na vernisáž výstavy fotografií Jiřího Foltýna UŽ ZASE NA DVOU PLANETÁCH, která se uskuteční 15.11. 2015 v 15h.
Výstava potrvá do 23.12. 2015
Září 2015
Vernisáž výstavy * VACHEK
Srdečně zveme na vernisáž výstavy VACHEK, která se uskuteční 19.9. 2015 v 17:00
Výstava potrvá do 1.11. 2015
Na vernisáži zahraje a zazpívá Pepa Nos.
Výstava / VACHEK
Srdečně zveme na výstavu VACHEK, která probíhá v Galerii Jamborův dům od 19.9. do 1.11. 2015
Srpen 2015
Vernisáž * Pavel Dvořák * Divný typ
Srdečně zveme na vernisáž výstavy obrazů Pavla Dvořáka DIVNÝ TYP, která se uskuteční 1.8. v 17 hodin v Galerii Jamborův dům.
Výstava potrvá do 12.9.
Výstava * Pavel Dvořák * Divný typ
Srdečně zveme do Galerie Jamborův dům na výstavu obrazů Pavla Dvořáka DIVNÝ TYP.
Výstava je otevřena denně od 2.8. do 12.9. shodně s otvírací dobou TIC (Pondělí - Pátek: 8:00 - 12:00 13:00 - 17:30, Sobota: 9:00 - 12:00 13:00 - 18:00, Neděle: 9:00 - 12:00 13:00 - 16:00)
Červen 2015
Výstava / Michaela Dvořáková / ZOO
Srdečně zveme na výstavu ZOO fotografky Michaely Dvořákové v Galerii Jamborův dům.
Výstava potrvá do 19.7.
kurátor: Petr Kamenický
grafický design: Jana Nedomová
Výstava vznikla za podpory Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty, MU
Duben 2015
Anežka Turková
Po studiu na tišnovském gymnáziu byla Anežka Turková (nar. 1980) přijata do ateliéru doc. Petra Kvíčaly na brněnské FaVU. Během studia absolvovala dvě zahraniční stáže, v Rumunsku a v Itálii. V roce 2005 získala za své obrazy cenu děkana FaVU.
Anežka Turková
Po studiu na tišnovském gymnáziu byla Anežka Turková (nar. 1980) přijata do ateliéru doc. Petra Kvíčaly na brněnské FaVU. Během studia absolvovala dvě zahraniční stáže, v Rumunsku a v Itálii. V roce 2005 získala za své obrazy cenu děkana FaVU.
MIMODĚK - fotografie Josefa Ptáčka
Od 7. března dostanou v galerii prostor okouzlující snímky známého brněnského (ale tak trochu i tišnovského) fotografa Josefa Ptáčka.
Březen 2015
MIMODĚK - fotografie Josefa Ptáčka
Od 7. března dostanou v galerii prostor okouzlující snímky známého brněnského (ale tak trochu i tišnovského) fotografa Josefa Ptáčka.
Listopad 2014
Vít Ondráček: Šlépěj v písku přesýpacích hodin
Přijďte si poslechnout co o svých nezaměnitelných obrazech říká sám autor Vít Ondráček.
http://www.mekstisnov.cz/meks/vit-ondracek-slepej-v-pisku-presypacich-hodin
Září 2014
Srpen 2014
Větve jednoho stromu – Emanuel Ranný st. (1913 – 2008)
Na sklonku minulého roku uplynulo sto let od narození Emanuela Ranného st., známého grafika a malíře spjatého svým životem i dílem se zdejším krajem. Při této příležitosti je připravena výstava zaměřená na Ranného nejvlastnější motiv, kterým se dlouhodobě zabýval.
Červenec 2014
Větve jednoho stromu – Emanuel Ranný st. (1913 – 2008)
Na sklonku minulého roku uplynulo sto let od narození Emanuela Ranného st., známého grafika a malíře spjatého svým životem i dílem se zdejším krajem. Při této příležitosti je připravena výstava zaměřená na Ranného nejvlastnější motiv, kterým se dlouhodobě zabýval.
(NE)ZKRESLENÁ REALITA
Malíř, fotograf a grafik Luděk Tikovský pochází z Tišnova, ale od roku 1987 žije trvale v Nizozemí. Jak sám píše, v jeho dílech se často setkáváme s archetypálními výjevy, které si každý neseme ze své minulosti. Podle známé teorie C. G.
Červen 2014
VERNISÁŽ VÝSTAVY "(NE)ZKRESLENÁ REALITA"
Malíř, fotograf a grafik Luděk Tikovský pochází z Tišnova, ale od roku 1987 žije trvale v Nizozemí. Jak sám píše, v jeho dílech se často setkáváme s archetypálními výjevy, které si každý neseme ze své minulosti. Podle známé teorie C. G.
(NE)ZKRESLENÁ REALITA
Malíř, fotograf a grafik Luděk Tikovský pochází z Tišnova, ale od roku 1987 žije trvale v Nizozemí. Jak sám píše, v jeho dílech se často setkáváme s archetypálními výjevy, které si každý neseme ze své minulosti. Podle známé teorie C. G.
Fotograf Kamil Till
Přijďte obdivovat krásu krajiny z různých koutů České republiky, jak ji svým objektivem zachytil havířovský fotograf Kamil Till.
Více informací naleznete zde www.mekstisnov.cz/galerie
Květen 2014
Tišnovská muzejní noc
Galerie Jamborův dům a Muzeum města Tišnova se připojují k tradiční Brněnské muzejní noci. Připravujeme otevření dlouhodobé expozice Josefa Jambora v muzeu a doprovodný program k výstavě Kamila Tilla v galerii.
Fotograf Kamil Till
Přijďte obdivovat krásu krajiny z různých koutů České republiky, jak ji svým objektivem zachytil havířovský fotograf Kamil Till.
Více informací naleznete zde www.mekstisnov.cz/galerie
Fotograf Kamil Till
Přijďte obdivovat krásu krajiny z různých koutů České republiky, jak ji svým objektivem zachytil havířovský fotograf Kamil Till.
Více informací naleznete zde www.mekstisnov.cz/galerie
Duben 2014
Komentovaná prohlídka výstavy Vcházení do obrazů Josefa Jambora
Srdečně vás zveme na besedu s doc.
Vcházení do obrazů Josefa Jambora
Na výstavě máte jedinečnou možnost vidět, jak se za půlstoletí změnila místa, kde stával Josef Jambor se svým malířským náčiním. Asi jediným člověkem, který Vysočinu a Tišnovsko zná natolik dokonale, aby Jamborovy obrazy v dnešní krajině objevil, je autor výstavy doc. Ing.
Březen 2014
Vcházení do obrazů Josefa Jambora
Na výstavě máte jedinečnou možnost vidět, jak se za půlstoletí změnila místa, kde stával Josef Jambor se svým malířským náčiním. Asi jediným člověkem, který Vysočinu a Tišnovsko zná natolik dokonale, aby Jamborovy obrazy v dnešní krajině objevil, je autor výstavy doc. Ing.
Leden 2014
Pavel Matyska: z a do b
Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, kde budete mít příležitost vidět nejnovější obrazy Pavla Matysky, žáka prof. Jiřího Načeradského. Přijďte se podívat, co v současné době tvoří autor nezapomenutelné malby na stěně panelového domu na Hornické ulici (č. p.
Pavel Matyska: z a do b
Srdečně vás zveme na výstavu nejnovějších obrazů Pavla Matysky, žáka prof. Jiřího Načeradského. Přijďte se podívat, co v současné době tvoří autor nezapomenutelné malby na stěně panelového domu na Hornické ulici (č. p.
Listopad 2013
Petr Groh & František Mikš
Slavnostní zahájení výstavy dřevořezeb Petra Groha a obrazů Františka Mikše se uskuteční 2. listopadu ve 14 hodin. Výstavu připravil František Vejpustek ve spolupráci s Klubem přátel výtvarného umění Tišnov.
Říjen 2013
Anna Pikousová (Matusiaková) – Fotografie
Nový školní jsme zahájili 7. září výstavou fotografky Anny Pikousové (Matusiakové), absolventky Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě (prof. Jindřich Štreit), kterou možná znáte z tišnovského ateliéru DAFOTO.
Srpen 2013
Věra Bortlíková
Galerie Jamborův dům vás zve na výstavu poetických obrazů Věry Bortlíkové, malířky ze Štěpánovic u Tišnova.
Červenec 2013
Věra Bortlíková (1929–2009)
Dovolujeme si vás pozvat na slavnostní zahájení výstavy poetických obrazů Věry Bortlíkové (1929–2009), malířky ze Štěpánovic, která by 17. července oslavila osmdesáté čtvrté narozeniny. Výstavu připravujeme ve spolupráci s ak. soch. Petrem Bortlíkem a synem Pavlem Bortlíkem.
Věra Bortlíková
Galerie Jamborův dům vás zve na výstavu poetických obrazů Věry Bortlíkové, malířky ze Štěpánovic u Tišnova.
Jánuš Kubíček (1921–1993)
Jako poctu k dvacátému výročí úmrtí představujeme část rozsáhlého díla Jánuše Kubíčka, zakládajícího člena skupiny Brno 57, jednoho z významných představitelů českého malířství 20. století. Výběr z díla připravil umělcův syn Adam Kubíček.
Červen 2013
Duchovo Bici-Ori 12
Letos se koná už dvanáctý ročník orientačního cyklozávodu, na který zveme nejen sportovce, ale i všechny, kdo znali Martina "Ducha" Douška a Leonu "Láju" Střeleckou. Výstava Lájiných kreseb a fotek z jejich společných cest připomene, že od jejich tragické smrti na Elbrusu už uplynulo 10 let.
Jánuš Kubíček (1921–1993)
Jako poctu k dvacátému výročí úmrtí představujeme část rozsáhlého díla Jánuše Kubíčka, zakládajícího člena skupiny Brno 57, jednoho z významných představitelů českého malířství 20. století. Výběr z díla připravil umělcův syn Adam Kubíček.
Květen 2013
Muzejní noc v Galerii Jamborův dům
Připojujeme se k Brněnské muzejní noci!
Přijďte se podívat do galerie po setmění!
Výstavu Jánuše Kubíčka doplní v zahradě galerie velkoplošná projekce sestavená z fotografií jeho díla.
Mizející krajina
Nádherné panoramatické snímky Miloše Spurného (1922–1979), od jejichž vzniku uplynulo pár desítek let, mají dnes již mimořádnou historickou hodnotu. Z jeho rozsáhlého díla jsme vybrali fotografie Českomoravské vrchoviny, které doplňuje několik obrazů Josefa Jambora.
Duben 2013
Mizející krajina
Nádherné panoramatické snímky Miloše Spurného (1922–1979), od jejichž vzniku uplynulo pár desítek let, mají dnes již mimořádnou historickou hodnotu. Z jeho rozsáhlého díla jsme vybrali fotografie Českomoravské vrchoviny, které doplňuje několik obrazů Josefa Jambora.
Mizející krajina
Nádherné panoramatické snímky Miloše Spurného (1922–1979), od jejichž vzniku uplynulo pár desítek let, mají dnes již mimořádnou historickou hodnotu. Z jeho rozsáhlého díla jsme vybrali fotografie Českomoravské vrchoviny, které doplňuje několik obrazů Josefa Jambora.
Březen 2013
Mizející krajina
Nádherné černobílé snímky zachycují mizející krajinu Vysočiny, jak ji známe i z obrazů Josefa Jambora.
Mizející krajina
Nádherné panoramatické snímky Miloše Spurného (1922–1979), od jejichž vzniku uplynulo pár desítek let, mají dnes již mimořádnou historickou hodnotu. Z jeho rozsáhlého díla jsme vybrali fotografie Českomoravské vrchoviny, které doplňuje několik obrazů Josefa Jambora.
Únor 2013
Trafačka - Chrám svobody
Co lze udělat s prázdnou tovární halou, kterou budou do roka bourat?
Příběh o poslední etapě života jedné budovy v pražských Vysočanech a o vzniku významného kulturního místa na mapě České republiky v dokumentu Saši Dlouhého.
Komentovaná prohlídka výstavy
Využijte možnost prohlédnout si výstavu ve společnosti autorky Jitky Kopejtkové. Kromě toho, že představí svoji tvorbu, seznámí vás s historií street artu a graffiti.
Komentovaná prohlídka výstavy
Využijte možnost prohlédnout si výstavu ve společnosti autorky Jitky Kopejtkové. Kromě toho, že představí svoji tvorbu, seznámí vás s historií street artu a graffiti.
Leden 2013
Přednášky a výtvarné dílny na téma street art a graffiti
Zveme vás 22. a 23. ledna od 15:30 hodin na diskuzi s autorkou výstavy, Jitkou Kopejtkovou, která v Galerii Jamborův dům připravila přednášky a výtvarné dílny nejen pro školou povinné děti a studenty.
Komentovaná prohlídka s Jitkou Kopejtkovou
Využijte možnost prohlédnout si výstavu ve společnosti autorky Jitky Kopejtkové. Kromě toho, že představí svoji tvorbu, seznámí vás s historií street artu a graffiti.
Komentovaná prohlídka s Jitkou Kopejtkovou
Využijte možnost prohlédnout si výstavu ve společnosti autorky Jitky Kopejtkové. Kromě toho, že představí svoji tvorbu, seznámí vás s historií street artu a graffiti.
POSTER STORY II.
Fotografie Jitky Kopejtkové reprezentují naprosto ojedinělé téma: způsob, jakým se ulice podepisuje na nástrojích propagace (a propagandy) a deformuje je ve svérázná umělecká díla. Fotografii každého strženého plakátu předchází hledání, které může být i velmi dlouhé.
Prosinec 2012
Listopad 2012
Tišnovská zákoutí očima Karla Formánka
Výstava drobných kreseb, grafik a akvarelů Karla Formánka potrvá do 30. listopadu.