Tomáš Medek

So 07.08.2021 - Ne 10.10.2021
15:00 - 17:00
výstava
Galerie Josefa Jambora
-
-
Struktury - Vetřelci 3D

Výstava průkopníka modelování soch pomocí 3D technologií Tomáše Medka představí průřez jeho nejnovější tvorbou. Stěžejním tématem soch je průzkum struktur tvarů přírodnin, jež nabízí nečekané vhledy do organického růstu a rozkladu rostlinných forem. Objekty doplňují rozměrné digitální tisky na plátně. K výstavě vychází katalog, jehož konceptuální design vytvořil grafik Pavel Coufalík, s texty Kaliopi Chamonikolasové, Jana Buchty a Radky kaclerové. Vernisáž v so 7. 8. v 15:00 h.
Kurátorky: Marta Sylvestrová, Radka Kaclerová
Fotografie: Andrea Bratrů-Velnerová
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
en/
The sculptor Tomáš Medek, a pioneer in the field of applying 3D technology to sculpture modelling, presents a cross-section of his latest works in polychrome sculptures and digital prints on canvas. The leitmotif of the exhibition evolves around a survey of the structures of nature and offers a look into the organic growth and decay of vegetation forms. The exhibition is accompanied by a catalogue with conceptual design by a graphic designer Pavel Coufalík.
Tomáš Medek (*1969) žije a tvoří v Brně. Od roku 2008 působí na Fakultě výtvarného umění VUT Brno při Ateliéru sochařství I. Michala Gabriela. Od roku 2005 jsou některé objekty přímým 3D výtiskem z počítače, zhotovené z ABS plastu či sádrového kompozitu. Naskenovaná data objektů přenese autor do počítače, kde pak pracuje s jejich různými řezy anebo objekty deformuje, perforuje a konstruuje nové vnitřní struktury, které poté nechá vytisknout v 3D tiskárně v již zmíněném materiálu. Jeho velkým úspěchem této série byla realizace ve francouzské Remeši v roce 2008, kde autor vyhrál mezinárodní soutěž na realizaci ve veřejném prostoru. Socha s názvem Uroboros má pro Medka typický spirálovitý tvar, jenž se jako prototyp objevil nejprve ve dřevě, výsledný objekt je ztvárněn v oceli. V poslední době se autor věnuje také grafice.