Mizející krajina

Ne 07.04.2013
16:00
komentovaná prohlídka
Galerie Jamborův dům
30,- Kč / 15,- Kč
plné / snížené
Vysočina Josefa Jambora na fotografiích Miloše Spurného

Nádherné panoramatické snímky Miloše Spurného (1922–1979), od jejichž vzniku uplynulo pár desítek let, mají dnes již mimořádnou historickou hodnotu. Z jeho rozsáhlého díla jsme vybrali fotografie Českomoravské vrchoviny, které doplňuje několik obrazů Josefa Jambora.
Přestože Miloš Spurný, uznávaný fotograf, biolog a ekolog, fotil výhradně aparátem vlastní výroby (tzv. Bednaflexem), osvojil si techniku panoramatických snímků krajiny natolik dokonale, že se to z dnešního digitálního pohledu zdá až neuvěřitelné. Díky jeho estetickému cítění vyzařují fotografie nezaměnitelnou atmosféru a poezii.
Miloš Spurný získal také řadu vyznamenání na přehlídkách vědeckopopulárních filmů. Dokument Českomoravská vysočina (1971, 35 min) budeme promítat v rámci komentované prohlídky, která se uskuteční 7. dubna v 16 hodin za účasti doc. RNDr. PhMr. Věry Spurné, DrSc. a doc. Ing. Jana Laciny, CSc.
Srdečně zveme všechny milovníky přírody, fotografie, ale i techniky, kteří jistě ocení unikátní fotoaparát Bednaflex. Výstava potrvá do 12. května.
Za zapůjčení fotografií děkujeme paní Věře Spurné.

  • Krajina u Věžné I.
  • Krajina u Věžné

Komentovanou prohlídku navštívilo bezmála 50 návštěvníků, děkujeme za váš zájem!