Komentovaná prohlídka výstavy s projekcí filmů

Ne 09.02.2020
15:30
komentovaná prohlídka
Galerie Josefa Jambora
-
-
Mark Ther - Kusch!

Výstavní projekt intermediálního umělce Marka Thera Kusch! si pohrává s naší pamětí, zve do minulosti a odkrývá rozmanitost rodinných příběhů ovlivněných historickými událostmi. Překreslením kreseb svého prastrýce Franze Schmelze, výběrem obrazů romantických krajinomaleb moravských Němců z depozitáře Moravské galerie a jejich záměrným zahalením do závoje času lze na výstavě až fyzicky poodhalit a pocítit ztracenost a vymizení plurality české společnosti. Výstava nabízí příležitost k reflexi našich osobních vztahů ke kulturní minulosti a k domovu všeobecně, nadto se značnou uměleckou citlivostí a vytříbenou estetikou. Výstavou vás provede historička umění a kurátorka galerie Radka Kaclerová. Součástí prohlídky bude promítání z filmové tvorby Marka Thera.
Mitsu (2018): Hraběnka Mitsuko Maria Thekla Coudenhove-Kalergi byla první Japonkou, která na přelomu 19. století přišla do Evropy. Žila převážně v pohraničí u bavorských hranic a spravovala Poběžovický zámek, majetek po svém zesnulém muži, Hraběti Heinrichovi Coudenhove-Kalergi. Byla silnou a vzdělanou ženou, kterou však nikdy neopustil stesk po rodné zemi. Film se volně inspiruje historickými prameny, opírá se o jedinečnou imaginaci Marka Thera a jeho osvědčený cit pro vyprávění nevyřčeným.
Pflaumen (2011): Píše se rok 1946. Malý chlapec a jeho matka jsou sudetští Němci a musí opustit svůj domov. Ludvík nechce jít pryč a utíká do svého lesa. Matka se ho vydává hledat...