Cesta času

Voyage of Time: Life's Journey
Dokumentární
Premiéra Srpen 2017
Titulky
90min.

Třiasedmdesátiletý americký auteur Terrence Malick se řadí mezi tvůrce se zásadním vlivem na současnou podobu nezávislého filmu. Jeho výrazně metafyzické snímky, vynikající brilantní kamerou a úzkým sepětím člověka a krajiny, patří ke klasikám americké kinematografie a inspirovaly celou řadu mladších tvůrců. Absolvent Harvardovy univerzity v oboru filozofie se prosazoval pomalu a složitě, nicméně už jeho rané filmy, „zabijácká“ roadmovie Zapadákov (Badlands, 1973) a drsná romance Nebeské dny (Days of Heaven, 1978), prezentují autora s ucelenou a originální poetikou. Dlouhou tvůrčí odmlku v 70. a 80. letech zčásti způsobilo zklamání z neúspěšné přípravy „vesmírné epopeje“ Qasida. K realizaci její pozměněné verze nakonec došlo až v roce 2016 pod názvem Cesta času.

V centru eseje a Malickovy pozornosti leží evoluce různých živých forem, jejich rozmanité podoby a proměny od jednobuněčných organismů až po formování lidské civilizace. Na tvorbě unikátního dokumentu se podílela celá řada významných osobností vědeckého světa, paleontologové, biologové i astrofyzici z prestižních pracovišť po celé Zemi.

Rozšířenou celovečerní verzi, která vznikla společně s kratším, 45minutovým sestřihem pro IMAX namluveným Bradem Pittem, doprovodil poetický komentář slavné herečky Cate Blanchettové. Její uhrančivý hlas klade otázky, jež lidstvo provázejí odpradávna. Malick tak dokumentaristicky navazuje na své pozdní tvůrčí období, v němž ohledává kořeny existence a identity člověka a které dostalo jasnou podobu ve filmové poémě Strom života (The Tree of Life, 2011) oceněné Zlatou palmou v Cannes. Cesta času, která loni soutěžila na festivalu v Benátkách, je syntézou celé řady témat, která v Malickově tvorbě rezonují od počátku. A také dílem nesporně ambiciózním, které se pokouší dotknout samotného mysteria bytí.

Vít Schmarc
Letní filmová škola Uherské Hradiště 2017
Oficiální text distributora.